Technik Informatyk to niewątpliwie jeden z zawodów przyszłości. Jakie kompetencje powinien mieć technik informatyk? Na jakie zarobki może liczyć po skończeniu szkoły oraz gdzie znajdzie pracę? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu!

technik informatyk

(Źródło: Envato Elements)

Technik informatyk co robi 

Chcąc zarabiać pracując w IT niekoniecznie musimy kończyć studia. Kluczowe znaczenie ma wiedza i umiejętności, a tymi najczęściej może się pochwalić nie tylko absolwent uczelni wyższej, ale również technik informatyk. Po skończeniu technikum informatyk będzie potrafił zadbać o prawidłową pracę komputerów, urządzeń peryferyjnych oraz całych sieci komputerowych. Poradzi sobie z konfiguracją nowych urządzeń i administrowaniem nimi. Specjalista po technikum zadba też o prawidłową pracę urządzeń i eliminację usterek nie tylko tak błahych, jak zalanie komputera wodą czy herbatą, ale również tych związanych z bezpieczeństwem sieci IT. Jednym słowem technik informatyk to osoba, która może w pełni administrować sieciami komputerowymi i dbać o komfort użytkowania poszczególnych urządzeń wchodzących w skład sieci oraz ich bezawaryjność.

Technik informatyk szkoła 

Technik informatyk to tytuł nadawany osobom, które ukończyły technikum informatyczne. Oprócz szkół państwowych na rynku jest również szeroki wachlarz propozycji techników prywatnych, jednak decydując się na naukę w nich, musimy liczyć się z dość wysokim kosztem czesnego.

Kończąc technikum informatyczne absolwent może pochwalić się wiedzą teoretyczną oraz praktycznymi umiejętnościami, które dają mu możliwość podjęcia pracy w IT od razu po ukończeniu szkoły. Są to m.in.:

 • umiejętność montowania i modernizowania komputerów osobistych,
 • instalacja i wprowadzanie aktualizacji aplikacji oraz systemów operacyjnych,
 • konfiguracja i konserwacja urządzeń peryferyjnych,
 • usuwanie usterek sprzętowych i systemu operacyjnego,
 • projektowanie, konfiguracja i administrowanie sieciami IT,
 • konfiguracja routerów i urządzeń zabezpieczających,
 • zarządzanie bazą danych,
 • zarządzanie bezpieczeństwem systemów i baz danych,
 • znajomość wybranych języków programowania oraz umiejętność wykorzystywania ich w praktyce.

Tak szeroki wachlarz umiejętności sprawia, że technik informatyk bez problemu odnajdzie się na rynku pracy nawet tuż po skończeniu technikum.

Technik informatyk przedmioty 

W procesie rekrutacji do technikum informatycznego kluczowe znaczenie mają stopnie z polskiego, matematyki, informatyki i fizyki. W toku nauki w technikum przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym są matematyka i informatyka, a czasem również fizyka. Chcąc się kształcić na technika informatyka uczeń musi nastawić się na rozwój w kilku obszarach:

 • montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych,
 • projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami,
 • tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami.

W trakcie nauki podejmuje też praktyki, podczas których ma możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy.

Technik informatyk praca 

Tak naprawdę absolwenci technikum informatycznego mogą podjąć pracę we wszystkich miejscach, gdzie wykorzystywane są komputery lub sieci IT. Mogą to być banki, urzędy, szkoły, firmy z branży rozrywkowej czy nawet te, które specjalizują się w tworzeniu lub sprzedaży sprzętu komputerowego. Technicy informatycy mogą wybierać pomiędzy pracą w firmach, gdzie obsługa informatyczna jest gwarancją braku usterek albo w wyspecjalizowanych firmach informatycznych. Coraz częściej pracują też zdalnie dla zagranicznych firm, co daje im większe możliwości zarobkowe.

Technik informatyk wymagania 

Technik informatyk zarobki 

To, ile zarabia informatyk po technikum zależy od wielu czynników, m.in. jego wiedzy, umiejętności praktycznych, ale też odbytych praktyk i kolejnych doświadczeń zawodowych. Nie bez znaczenia jest też wybrana przez niego dziedzina informatyki. Obecnie największy popyt na rynku pracy jest na programistów Java, JavaScript, Python czy Security. To właśnie programiści Java są jednymi z najlepiej opłacanych specjalizacji na rynku pracy. Ich miesięczne przychody oscylują w okolicach 15-20 tysięcy brutto. Nie jest to jednak pensja, którą dostaje się od razu po ukończeniu technikum.

To, ile zarabia informatyk po technikum, zależy też od lokalizacji. Zarobki inaczej wyglądają w małych miastach, a inaczej w dużych aglomeracjach. To, co jest jednak ważne to to, że po skończeniu technikum od razu trafiamy na rynek pracy i możemy wybierać spośród ofert zatrudnienia w swoim zawodzie i specjalizacji.

Jak podaje organizacja No Fluff Jobs, średnie wynagrodzenie w branży IT w 2020 roku w Polsce wynosiło 11 000 – 15 000 zł brutto. Początkujący technik informatyk prawdopodobnie może liczyć na pensję brutto w wysokości 4000 – 5000 zł. Poszerzając swoją wiedzę i zdobywając nowe doświadczenia w ciągu kilku lat ma szansę dojść do średniej płacy w IT.

Technik informatyk co dalej

Absolwent technikum informatycznego stoi przed wyborem drogi, jaką chce iść dalej. Najczęściej decyduje się na specjalizację w jednej z dziedzin informatyki, np. administracja bazami danych, projektowanie sieci komputerowych czy też praca związana z montażem i eksploatacją komputerów. Wiele osób decyduje się na rozwijanie swoich kompetencji m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa czy języków programowania. Po technikum informatyk może również zdecydować się na studia informatyczne na politechnice bądź uniwersytecie. Wybierając uczelnię warto mieć na uwadze, że politechniki kształcą inżynierów, którzy są ukierunkowani na rozwiązywanie konkretnych zagadnień czy też problemów. Na uniwersytetach jest to wiedza bardziej teoretyczna, nastawiona na podejście naukowe.

Praca informatyka w pytaniach i odpowiedziach

Czym zajmuje się technik informatyk?

Informatyk jest osobą, dzięki której systemy informatyczne w firmach, organizacjach oraz administracji państwowej działają tak, jak powinny. W zakresie jego obowiązków leży administrowanie siecią IT oraz poprawne konfigurowanie jej komponentów (w tym urządzeń peryferyjnych, np. drukarek). Technik informatyk dba też o bezpieczeństwo komputerów oraz całej sieci. Jego zadaniem jest przewidywanie sytuacji awaryjnych oraz tworzenie planów działania na wypadek ich pojawienia się. Dzięki jego pracy zwykły użytkownik komputera może cieszyć się komfortem korzystania z bezawaryjnego sprzętu, który wystarczy jedynie włączyć, by działał.

Czy technik informatyk to dobry zawód?

O tym, czy technik informatyk to dobry zawód decydują kompetencje poszczególnych osób. Na pewno jest to zawód przyszłościowy. Wybierając go z pewnością znajdziesz pracę i zapewne będzie ona dość dobrze płatna. Szybki rozwój technologii i wiążąca się z nią wszechobecność komputerów sprawiają, że osoby potrafiące administrować sieciami IT są niezwykle potrzebne. Podobnie jak te, które zajmują się cyberbezpieczeństwem i ochroną danych wrażliwych.

Czy opłaca się iść na technika informatyka?

Wszędzie tam, gdzie używa się komputerów, a więc w dużych przedsiębiorstwach, małych start up-ach, organizacjach rządowych, a nawet w prywatnych domach, potrzebny jest ktoś, kto w razie awarii sprzętu znajdzie rozwiązanie. W przypadku większych sieci komputerowych potrzebna jest osoba, która zajmie się konfiguracją urządzeń i serwerów oraz administrowaniem całością sieci. Jeśli weźmiemy pod uwagę skalę, na jaką we współczesnym świecie wykorzystywane są rozwiązania IT, dojdziemy do wniosku, że informatyk to osoba, która zawsze znajdzie pracę. I to często na swoich warunkach. Może oczywiście wybrać etat w jednej z firm, ale może też pracować jako wolny strzelec lub zdalnie dla zagranicznej firmy. Pracę może znaleźć też w sklepach ze sprzętem IT czy firmach tworzących oprogramowanie. Jednym słowem jako jeden z nielicznych zawodów nie jest narażony na dłuższe przerwy z powodu braku możliwości znalezienia zatrudnienia.

Co dalej po technik informatyk?

Po skończeniu technikum informatycznego można rozpocząć pracę w zawodzie, bądź kształcić się dalej idąc na studia informatyczne. W praktyce wielu absolwentów zdaje na studia, zaś w międzyczasie rozwija swoje umiejętności praktyczne podejmując pracę w zawodzie. Dzięki temu po skończeniu studiów mogą pochwalić się nie tylko dyplomem, ale również bogatym doświadczeniem, co przekłada się na ich zarobki w IT w kolejnych latach.