) Dobry informatyk, czyli jaki? Sprawdź, jak wybrać najlepszą obsługę informatyczną! | Blog – Kompania Informatyczna

Dobry informatyk to ktoś, kto usprawni procesy w Twojej firmie, zabezpieczy ją przed utratą danych i zadba o właściwe wdrożenie RODO. Ale nie tylko. Dzięki niemu po prostu będzie Wam się łatwiej pracować. I to niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa.

Dobry informatyk, czyli…

Zadanie informatyka w firmie nie ogranicza się jedynie do podłączenia kserokopiarki i sprawienia, że nowy pracownik otrzyma na czas komputer, choć tak jego pracę wyobraża sobie wielu z nas. Dobry informatyk to taki, który doskonale wie, że zakres jego działań jest dość szeroki i obejmuje zarówno dbanie o infrastrukturę informatyczną, jak i o bezpieczeństwo danych, optymalizację sposobu ich przechowywania, a na szkoleniu pracowników kończąc. Przyjrzyjmy się pracy informatyka z bliska.

Wsparcie techniczne

To pierwsze, z czym kojarzymy pracę informatyka w firmie. Gdy skaner odmawia posłuszeństwa, a komputer się zawiesza informatyk jest pierwszą osobą, do której kierujemy swoje kroki. Przydaje się też wtedy, gdy chcemy zorganizować w biurze pracę zdalną i nie wiemy, jakie narzędzia wybrać. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Zadaniem specjalisty IT jest bowiem tworzenie i optymalizacja sieci informatycznej tak, by wszystkie jej elementy ze sobą współgrały, a ich działanie było optymalne. To już nie jest tak proste, jak zresetowanie komputera z nadzieją, że zadziała bez pomocy działu IT.

Bezpieczeństwo infrastruktury IT

O tym, że programy antywirusowe i firewalle są potrzebne wie każdy laik. Podobnie jak każdy kierowca samochodu zdaje sobie sprawę z tego, że do jazdy niezbędny jest mu silnik. Jednak montowanie i instalowanie tych rzeczy większość z nas zostawia specjalistom. Pojedyncze zabezpieczenia ściągnie każdy, jednak wdrożenie przemyślanych systemów zabezpieczeń, które ochronią firmę przed kradzieżą danych czy skutkami nieopatrznego pobrania szkodliwego oprogramowania to już wyższa szkoła jazdy. Dobry informatyk to ktoś, kto wie, że jedynie stosowanie taktyki Defense in Depth pozwala na właściwe zabezpieczenie infrastruktury przed atakami z zewnątrz.

Audyt informatyczny

Audyt IT ma na celu sprawdzenie, czy system informatyczny firmy we właściwy sposób chroni jej majątek, utrzymuje integralność danych i dostarcza właściwych informacji. Uważasz, że Twoje przedsiębiorstwo jest zbyt małe i ta usługa nie jest Ci potrzebna? Nie jesteś jedyny. Podobnie myśli większość polskich przedsiębiorców. Tymczasem fakty przedstawione w raporcie „Cyber-ruletka po polsku. Dlaczego firmy w walce z cyberprzestępcami liczą na szczęście” są następujące:

  • 62% spółek było narażonych na zakłócenia w pracy i przestoje
  • 46% spółek nie przewidziało procedur na wypadek awarii
  • 44% firm w 2017 roku poniosło straty finansowe po ataku cyberprzestępców
  • 21% firm borykało się z problemem zaszyfrowania dysku.

Nie brzmi to optymistycznie, prawda? Większości tych problemów można by było uniknąć, gdyby wcześniej został przeprowadzony audyt informatyczny, który pozwoliłby na wykrycie nieprawidłowości.

Usprawnienie procesów

Czas przestać myśleć o procesach jedynie w kontekście skomplikowanych działań i długoterminowego planowania. Pomyśl: czy nie łatwiej by się pracowało, gdyby móc szybko i sprawnie rezerwować na określone godziny sale konferencyjne? Albo wpisywać spotkania do kalendarzy kolegów z pokoju obok? Oczywiście, że tak! I to właśnie jest zadanie informatyka.

Szkolenie pracowników

Znasz powiedzenie, że drużyna jest tak silna, jak jej najsłabszy zawodnik? Możesz śmiało przełożyć je na kwestię obsługi IT Twojej firmy. Nawet najlepsze programy, najsprawniejsze systemy zabezpieczeń nie wystarczą, gdy zawiedzie człowiek. Dlatego dobry informatyk to ktoś, kto nie tylko zadba o sprawnie działającą infrastrukturę IT, ale też będzie pamiętał o szkoleniu pracowników i uczeniu ich, które zachowania mogą zagrażać bezpieczeństwu firmy. Tego typu szkolenia są ważne nie tylko w wielkich spółkach. Nawet małe firmy często przechowują sporą ilość danych. Strach pomyśleć, jakie byłyby skutki wycieku tych informacji z komputerów pracowników kancelarii prawniczych, biur księgowych, ale też chociażby dietetyków, którzy posiadają sporą wiedzę na temat zdrowia swoich klientów.

Dobry informatyk na etat czy jednak outsourcing?

Nie muszę Cię dalej przekonywać, że dobry informatyk to ktoś, kogo potrzebuje również Twoja firma. Czy jednak na cały etat? Otóż niekoniecznie! Być może w Twoim wypadku znacznie lepszym rozwiązaniem okaże się outsourcing. Co to takiego? W skrócie jest to taka forma współpracy, w której informatyka możesz po prostu wynająć. Na godziny, do wykonania konkretnego zadania lub na pewien czas na wyłączność. Nie musisz go jednak zatrudniać, co niesie sporo korzyści:

  • brak urlopów oraz zwolnień chorobowych;
  • dostępność pracownika 7 dni w tygodniu bez konieczności wypłacania nadgodzin;
  • redukcja pracowników zatrudnionych na umowę o pracę (a więc i kosztów zatrudnienia);
  • zmniejszenie kosztów zakupu sprzętu oraz wynajmu powierzchni biurowej;
  • kompleksowa obsługa zapewniona przez specjalistów różnych dziedzin.

Zewnętrzna obsługa informatyczna jest często tańsza niż zatrudnianie sztabu specjalistów, a proponowane przez nas rozwiązania pozwalają na optymalizację wydatków w firmie. Dzięki przydzieleniu każdemu z przedsiębiorstw opiekuna klienta, żadna z firm z którą współpracujemy nie jest dla nas anonimowa, a rozwiązanie ewentualnych problemów jest dobierane do wykorzystywanych w danej firmie rozwiązań oraz z uwzględnieniem jej specyfiki działalności. – mówi Marek Nadstawny z Kompanii Informatycznej – Koszty naszych usług dobierane są indywidualnie do potrzeb poszczególnych firm, które mogą wybrać jeden z kilku pakietów lub wypracować inne, indywidualne zasady współpracy.

Jednym słowem outsourcing IT to usługa wykonywana przez firmę zewnętrzną skrojona na miarę dla Twojej firmy.

Przeczytaj więcej: Zalety outsoursingu IT