Mało jest tak frustrujących rzeczy, jak wolno działający komputer. Klikasz myszką i nic. Próbujesz pisać – zero efektu… Jakby tego było mało aplikacje i programy uruchamiają się wieki. Co spowalnia komputer lub laptopa? Jak odnaleźć przyczyny i przyspieszyć komputer? Sprawdźmy!

Co spowalnia komputer?

źródło: pexels.pl

Co zrobić, gdy laptop wolno chodzi?

Na początek najważniejsze: nie panikuj, gdy komputer lub laptop wolno chodzi. Co zrobić? Rozwiązania można szukać dopiero wówczas, gdy zidentyfikujemy przyczynę problemu. Zbyt mały RAM, obciążony procesor, słaba wentylacja urządzenia, niestabilne zasilanie, nawyki użytkownika – powodów tego, że laptop „zamula” jest -naście. Część z nich będzie wymagała wsparcia informatyka, ale z większością poradzisz sobie samodzielnie. Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, gdy laptop wolno chodzi.

Jak sprawdzić co spowalnia laptopa lub komputer?

By przyspieszyć działanie komputera musimy przede wszystkim zrozumieć, jaka jest przyczyna problemu. Niezbędna będzie diagnostyka. Na szczęście jest ona dość prosta i możemy wykonać ją samodzielnie bez pomocy specjalisty IT.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest otwarcie Managera zadań w systemie Windows. By to zrobić naciskamy jednocześnie klawisze Ctrl+Alt+Del. Na ekranie pojawi się okno, w którym możemy wybrać Manager zadań. Sprawdzimy w nim, które aplikacje i procesy zużywają najwięcej zasobów.

W Managerze zadań znajdziemy zakładkę Procesy, która pokazuje wszystkie aktualnie uruchomione programy i działające w tle aplikacje. Część aplikacji działa w tle nawet wtedy, gdy o tym nie wiemy i ich nie używamy, a ich wyłączenie przyspieszy laptopa czy komputera. Jeśli jest ich zbyt wiele, możemy wybrać pojedyncze z nich i kliknąć „Zakończ zadanie”. Oczywiście warto się wcześniej upewnić, że nie ma tam niezapisanych danych, które moglibyśmy utracić. Kolejna z zakładek pokazuje aktualne wykorzystanie procesora, dysku i pamięci. Niepokojące jest jeśli procesor obciążony ponad 10%, pamięć ponad 1 GB, dysk powyżej 2 MB/s.

Na wydajność komputera wpływa przegrzewanie się dysku. Większość laptopów i komputerów pracuje w temperaturze 55-85 stopni Celcjusza, zaś temperatura maksymalna wynosi do 90 stopni. Gdy temperatura jest zbyt wysoka nowsze modele komputerów obniżają taktowanie i napięcie, co skutkuje spowolnieniem komputera.

Inną przyczyną wolnego działania sprzętu są wirusy i złośliwe oprogramowanie. Z odsieczą przyjdzie nam oprogramowanie antywirusowe, które powinno być zawsze zainstalowane na naszym komputerze. Nie mniej istotne jest jednak aktualizowanie bazy wirusów – przestarzała nie zawsze wyłapie wszystkie szkodniki, które próbują przedostać się do naszego komputera. Skanowanie komputera powinno odbywać się cyklicznie, a w razie wątpliwości możemy dodatkowo uruchomić je ręcznie.

Częstym powodem powolnego działania komputera są zbyt mała ilość pamięci RAM, słaby procesor czy wolny dysk twardy. Ich wydajność sprawdzimy w Managerze Zadań po wybraniu zakładki Wydajność. Jeśli w tym miejscu widzimy, że procesy wykorzystują blisko 100% pamięci, sprawa jest prosta – czas zadzwonić do dobrego informatyka. Pomoże on w wymianie dysku lub doda kość pamięci RAM, co błyskawicznie rozwiąże problem.

Ostatnim elementem, który warto przeanalizować gdy komputer spowalnia są przyzwyczajenia użytkowników. Otwieranie dużej liczby okien w przeglądarce, uruchamianie wielu aplikacji działających w tle, praca na kilku pulpitach – to tylko kilka nawyków, które „zamulają” komputer. Ciebie też dotyczą? Czas z tym skończyć!

Jak przyśpieszyć komputer?

Najlepszym sposobem na przyspieszenie działania komputera jest regularne dbanie o jego kondycję. Pomogą nam w tym programy takie jak CCleaner, który pomoże pozbyć się plików tymczasowych i niepotrzebnych elementów.

Ważnym elementem dbania o „higienę” komputera są aktualizacje systemu operacyjnego i sterowników. Nie należy z nimi zwlekać ani odkładać ich na później, ponieważ mogą zawierać poprawki błędów i optymalizacje, które wpływają na wydajność.

W przypadku dysków HDD warto też wykonać regularną defragmentację dysku. W momencie zapisywania i usuwania plików na dysku twardym zachodzi zjawisko nazywane fragmentacją. Usunięte dane pozostawiają po sobie puste miejsca, a w nie mogą być zapisane nowe. Jeżeli plik okaże się zbyt duży, by zmieścić się w takiej „dziurze”, jest dzielony na fragmenty i umieszczany w kilku pustych przestrzeniach. Gdy użytkownik chce z niego skorzystać, komputer poświęca dodatkowe zasoby, aby złożyć dane w całość. A to go spowalnia.

By uniknąć problemów z wydajnością warto zainstalować program monitorujący temperaturę procesora. Można skorzystać z aplikacji udostępnionej przez producenta płyty głównej, jak np. ASUS AI Suite. Wystarczy wejść na stronę producenta płyty głównej, znaleźć swój model i pobrać apkę. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z narzędzia takiego jak HIinfo (Hardware Info), który odczytuje dane z sensorów na płycie głównej oraz wewnątrz procesora i podaje je w przystępny dla użytkownika sposób.

Chcąc zwiększyć wydajność komputera powinniśmy też zadbać o swoje dobre nawyki i nie włączać jednocześnie wielu programów i aplikacji. Kilka okien w przeglądarce pomoże zachować porządek, a jednocześnie usprawni działanie urządzenia.

Jak przyspieszyć komputer w 10 sekund?

10 sekund to może odrobinę za mało, ale jest jeden prosty sposób na przyspieszenie komputera, a mianowicie Manager zadań. Po wejściu do niego przechodzimy do zakładki Procesy i kończymy wszystkie działające procesy oraz zamykamy otwarte aplikacje. Jest jednak małe „ale”. Może się okazać, że procesy i aplikacje nie działają w tle, natomiast w zakładce „Wydajność” widzimy 100% obciążenie procesora. Tego nie przeskoczymy inaczej niż wymieniając go. Prawdopodobnie jest za słaby, by obsłużyć  nawet podstawowe procesy.

Komputer, laptop  wolno chodzi:  Windows 10

Windows 10 niczym nie różni się od pozostałych systemów operacyjnych. Jeśli komputer lub laptop  wolno chodzi, przyczyn należy upatrywać w niedostatecznej wydajności urządzenia, zbyt wysokiej temperaturze, dużej ilości otwartych programów lub procesów czy wreszcie nawykach samego użytkownika. Spowolnienie i zawieszanie się komputera z Windows 10 może też być spowodowane wadliwym lub niestabilnym zasilaniem. Środki zaradcze mogą ograniczyć się do zamknięcia nieużywanych programów, ale bywa, że konieczna jest modernizacja samego sprzętu. Po wstępnej diagnostyce z pomocą Managera zadań i innych programów, możemy rozwiązać problem samodzielnie bądź udać się do specjalisty.

Program do sprawdzenia co spowalnia komputer

Podsumowując: trudno powiedzieć jednoznacznie, dlaczego komputer spowalnia. Tym samym nie istnieje jeden program do sprawdzania, co spowalnia komputer. Potrzebujemy kilku, a każdy z nich będzie monitorował inne parametry.

  • Manager zadań, w którego wyposażony jest każdy komputer pozwala sprawdzić, jakie procesy działają w tle. Dodatkowo w Managerze zadań zobaczymy, jaka jest wydajność procesora, dysku i pamięci RAM, co pozwoli nam zorientować się w kondycji sprzętu.
  • Program antywirusowy pomoże nam wykluczyć działanie szkodliwego oprogramowania, które także może wpływać na wydajność komputera.
  • Program monitorujący temperaturę przekształci dane dostarczane przez sensory temperatury na płycie głównej oraz wewnątrz procesora i za pomocą sterowników i interfejsów systemowych, a następnie przekształci je w zrozumiałe dla użytkownika informacje.

Posiadając powyższe oprogramowanie możemy samodzielnie sprawdzić, co spowalnia komputer, a następnie (w wielu przypadkach) samodzielnie to naprawić. Warto także używać ich na co dzień zapewniając właściwą „higienę” urządzenia i nie dopuszczając do powstania problemów w przyszłości.

FAQ

Co spowalnia działanie komputera?

Komputer może działać wolniej z wielu powodów. Należy wykluczyć m.in.:

  • otwarcie zbyt wielu aplikacji na raz,
  • zapełnienie dysku twardego,
  • zbyt dużą ilość plików tymczasowych i śmieci,
  • wirusy i złośliwe oprogramowanie,
  • zbyt małą pamięć RAM,
  • przegrzewanie się urządzenia i słabą wentylację,
  • niekorzystne przyzwyczajenia użytkowników.

Jak sprawdzić co zamula komputer?

By sprawdzić, co spowalnia komputer należy wejść do Managera zadań naciskając jednocześnie klawisze „Ctrl + Shift + Esc” lub „Ctrl + Alt + Delete”, po czym automatycznie przejdziemy do zakładki „procesy”. W tym miejscu widzimy wszystkie programy i aplikacje wykorzystujące w danym momencie pamięć RAM, dysk i kartę graficzną. Te z nich, które wykorzystują większość zasobów, mogą spowalniać komputer. Komputer może działać wolniej również wtedy gdy jednocześnie uruchomionych jest zbyt wiele aplikacji i programów.

Co zrobić aby komputer był szybszy?

Najprostszym sposobem na przyspieszenie pracy komputera jest zamknięcie wszystkich programów i aplikacji działających w tle. Jeśli problem powtarza się, należy przeanalizować jego przyczyny, takie jak złośliwe oprogramowanie, zbyt mała pamięć RAM, obciążenie procesora itp.

Jak sprawdzić co spowalnia komputer Windows 10?

Podobnie jak w przypadku innych systemów operacyjnych, by sprawdzić co spowalnia komputer z Windows 10 należy przejść do managera zadań poprzez jednoczesne naciśnięcie klawiszy Ctrl + Shift + Esc. Jeśli nie otwarto zbyt wielu programów jednocześnie, w dalszej kolejności należy wykluczyć inne przyczyny wolnego działania komputera.