Wydajność komputera to jedno z najważniejszych kryteriów, które wpływają na komfort jego użytkowania. Zależy od wielu czynników, takich jak: sprzęt, oprogramowanie, system operacyjny, użytkowanie i konfiguracja. Sprawdź, jak zwiększyć wydajność komputera i jakie kroki podjąć, by poprawić jego szybkość i efektywność.

Jak zwiększyć wydajność komputera

Envato Elements

Jak zwiększyć wydajność komputera – instrukcja krok po kroku

Wydajność komputera to miara jego szybkości i efektywności w wykonywaniu różnych zadań. Ogólnie rzecz biorąc, wydajność komputera zależy od wielu czynników, w tym od mocy obliczeniowej procesora, ilości i prędkości pamięci RAM, szybkości dysku twardego lub SSD, karty graficznej i innych komponentów.

Wydajność komputera może być mierzona na różne sposoby, w zależności od konkretnej aplikacji lub zadania, które jest wykonywane. Na przykład, wydajność w grach może być mierzona w ilości klatek na sekundę (FPS), a wydajność w pracy biurowej może być mierzona w czasie, w jakim program wykonuje dane zadanie. Istnieją również różne narzędzia, takie jak programy benchmarkowe, które pozwalają na dokładniejsze pomiarowanie wydajności komputera w różnych aspektach. Ostatecznie, im wyższa wydajność komputera, tym szybciej i bardziej efektywnie można wykonywać różnego rodzaju zadania. Istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc zwiększyć wydajność komputera. Oto kilka z nich!

Chcesz zwiększyć wydajność komputera? Zaktualizuj oprogramowanie!

Upewnij się, że system operacyjny i programy są zaktualizowane do najnowszych wersji. Często nowe wersje oprogramowania zawierają poprawki i optymalizacje, które mogą zwiększyć wydajność.

Oczyść dysk

Usuń zbędne pliki i programy z dysku twardego. Im więcej wolnego miejsca na dysku, tym szybciej komputer będzie działał.

Oczyść dysk możesz w następujący sposób:

 1. Usuń niepotrzebne pliki: Możesz usunąć niepotrzebne pliki, takie jak pliki tymczasowe, pobrane pliki instalacyjne, pliki z kosza, itp. Możesz również usunąć pliki z folderów, które już nie są potrzebne.
 2. Odinstaluj niepotrzebne programy: Możesz usunąć programy, których już nie używasz lub których nie potrzebujesz, aby zwolnić miejsce na dysku.
 3. Użyj narzędzia do czyszczenia dysku: System Windows ma wbudowane narzędzie do czyszczenia dysku, które usuwa niepotrzebne pliki i pliki systemowe. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk, który chcesz oczyścić, a następnie wybierz „Właściwości”. W oknie Właściwości kliknij przycisk „Oczyszczanie dysku”.
 4. Użyj narzędzia do defragmentacji dysku: Defragmentacja dysku pozwala na ułożenie plików na dysku w taki sposób, aby były one łatwiejsze do odczytania i szybsze w działaniu. Można to zrobić również przez wbudowane narzędzie systemu Windows.
 5. Korzystaj z oprogramowania do czyszczenia dysku: Istnieje wiele oprogramowania, które pomaga w czyszczeniu dysku i zoptymalizowaniu jego działania, takie jak CCleaner, Wise Disk Cleaner czy Auslogics Disk Defrag.

Przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności związanej z usuwaniem plików lub defragmentacją dysku, zalecamy wykonanie kopii zapasowej ważnych danych, aby uniknąć niepożądanych strat.

Optymalizacja systemu

Optymalizacja systemu komputerowego może znacznie zwiększyć wydajność komputera. Częste czyszczenie dysku twardego może pomóc usunąć niepotrzebne pliki i foldery, które zajmują dużo miejsca na dysku. Aby to zrobić, należy usunąć programy, które już nie są potrzebne, a także pliki tymczasowe i pozostałości po programach. W ten sposób zwolni się miejsce na dysku, a system będzie działał szybciej.

Nie mniej istotne są regularne aktualizacje systemu operacyjnego. Dostawcy oprogramowania często wydają poprawki, które poprawiają wydajność systemu. Warto więc regularnie instalować aktualizacje i łatki.

Trzecia kwestia: wyłącz niepotrzebne programy. Jeśli na komputerze uruchomione jest wiele programów, może to spowolnić system, a tym samym zmniejszyć wydajność komputera. Warto więc wyłączyć te programy, które nie są aktualnie używane. Można to zrobić poprzez menedżer zadań, który pozwala wyłączyć programy i usługi, które nie są potrzebne.

Chcąc uzyskać lepszą wydajność można również zoptymalizować ustawienia systemu. Należy zwrócić uwagę na ustawienia związane z efektami wizualnymi, które mogą zużywać zasoby systemowe. W większości przypadków można je wyłączyć. Ponadto, warto zwrócić uwagę na ustawienia związane z trybem oszczędzania energii, które mogą również wpływać na wydajność systemu.

Jeśli komputer działa wolno, pomóc może dodanie więcej pamięci RAM. Pamięć RAM służy do przechowywania danych, z których system często korzysta. Im więcej pamięci RAM, tym szybciej system będzie działał. Dobrym pomysłem jest też zmiana dysku twardego na dysk SSD. Dyski twarde HDD są znacznie wolniejsze niż dyski SSD.

Na szybkość działania komputera mogą wpływać wirusy u malware. Mogą one spowalniać system, zmuszając go do wykorzystywania zasobów na walkę z wirusami. Dlatego warto regularnie skanować system, aby wykryć i usunąć ewentualne problemy.

Poza powyższym, aby zoptymalizować działanie systemu, warto też regularnie używać narzędzi systemowych, takich jak Oczyszczanie dysku i Defragmentacja dysku.

Dodaj pamięć RAM

Pamięć RAM jest jednym z najważniejszych elementów komputera, ponieważ wpływa na wydajność i szybkość pracy systemu. Dlatego też, jeśli chcesz poprawić wydajność swojego komputera, jednym ze sposobów jest dodanie więcej pamięci RAM. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

 1. Sprawdź, ile pamięci RAM posiada Twój komputer. Przed zakupem nowej pamięci RAM, musisz wiedzieć, ile pamięci już masz. Aby to zrobić, możesz skorzystać z wbudowanego narzędzia systemowego. W systemie Windows kliknij prawym przyciskiem myszy na przycisk Start i wybierz „System”. W sekcji „Specyfikacje komputera” znajdziesz informacje o ilości zainstalowanej pamięci RAM.
 2. Znajdź informacje o specyfikacji pamięci RAM. Aby dodać nową pamięć RAM, musisz wiedzieć, jakie parametry musi spełniać. Przede wszystkim ważne są typ pamięci, taktowanie oraz maksymalna ilość obsługiwanej pamięci przez płytę główną. Informacje o tych parametrach znajdziesz w specyfikacji płyty głównej lub w instrukcji obsługi komputera.
 3. Wybierz odpowiednią pamięć RAM. Po znalezieniu informacji o specyfikacji pamięci RAM, możesz wybrać odpowiedni model. Ważne jest, aby pamięć RAM była zgodna z Twoją płytą główną. Możesz skorzystać z internetowych narzędzi do wyszukiwania odpowiedniej pamięci, wpisując model płyty głównej lub laptopa. Upewnij się, że wybierasz pamięć zgodną z Twoim systemem operacyjnym.
 4. Wyłącz komputer i otwórz obudowę. Przed dodaniem nowej pamięci RAM, należy wyłączyć komputer i odłączyć go od zasilania. Następnie należy otworzyć obudowę. Zazwyczaj wystarczy odkręcić kilka śrubek na tylnej części obudowy, aby móc dostać się do wnętrza komputera.
 5. Znajdź gniazda na pamięć RAM. Po otwarciu obudowy musisz znaleźć gniazda na pamięć RAM. Zwykle są one umieszczone obok siebie na płycie głównej. Gniazda zwykle są kolorowe, co ułatwia ich identyfikację. Upewnij się, że wybierasz wolne gniazda, jeśli chcesz dodać więcej pamięci RAM.
 6. Włóż nową pamięć RAM. Gdy już znalazłeś wolne gniazda, możesz włożyć nową pamięć.

Zmień dysk twardy na SSD

Jeśli twój komputer lub laptop ma już kilka lat i otwieranie plików lub programów zajmuje zbyt dużo czasu, to jednym ze sposobów na zwiększenie wydajności może być wymiana dysku twardego na dysk SSD. SSD (Solid State Drive) to rodzaj nośnika pamięci masowej, który w przeciwieństwie do dysków twardych nie ma ruchomych części mechanicznych. Zamiast tego dane są przechowywane na pamięci flash, co umożliwia szybszy odczyt i zapis danych, a co za tym idzie – lepszą wydajność komputera.

Oto kilka kroków, które należy podjąć, aby wymienić dysk twardy na SSD:

 1. Przygotowanie narzędzi: przed rozpoczęciem wymiany dysku należy przygotować narzędzia, takie jak wkrętaki, śrubokręty, klucze, dysk SSD i kieszeń na dysk twardy.
 2. Wyłączenie laptopa lub komputera: przed rozpoczęciem wymiany dysku należy wyłączyć laptopa lub komputer i odłączyć go od źródła zasilania.
 3. Otwarcie obudowy: Następnie należy otworzyć obudowę laptopa lub komputera i zlokalizować dysk twardy. W przypadku laptopów dysk twardy znajduje się zwykle na spodzie urządzenia, natomiast w przypadku komputerów stacjonarnych zazwyczaj znajduje się w dolnej części obudowy.
 4. Usunięcie dysku twardego: Aby usunąć dysk twardy, należy najpierw odłączyć wszystkie kable zasilające i przesyłające dane. Następnie należy odkręcić śruby mocujące dysk i wyjąć go z gniazda.
 5. Montaż dysku SSD: Kiedy już usuniemy stary dysk twardy, należy zamontować nowy dysk SSD w jego miejsce. Aby to zrobić, należy włożyć dysk SSD do gniazda, a następnie przykręcić go do obudowy.
 6. Podłączenie kabli: Po zamontowaniu dysku SSD należy podłączyć kable zasilające i przesyłające dane.
 7. Testowanie dysku SSD: Po zainstalowaniu dysku SSD, należy ponownie uruchomić komputer lub laptop i przetestować go, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie.

Wymiana dysku twardego na dysk SSD może być bardzo prostym i skutecznym sposobem na zwiększenie wydajności starszego laptopa lub komputera stacjonarnego. W większości przypadków wymiana dysku twardego na dysk SSD może znacznie zmniejszyć czas ładowania systemu operacyjnego, otwierania plików oraz uruchamiania aplikacji.

Wyłącz zbędne programy i usługi

Upewnij się, że nie ma zbędnych programów i usług uruchomionych w tle, które mogą obciążać procesor i pamięć RAM. Aby wyłączyć zbędne programy i usługi, należy najpierw otworzyć Menadżer zadań. W systemie Windows można to zrobić, naciskając klawisze Ctrl + Shift + Esc lub Ctrl + Alt + Delete i wybierając opcję Menadżer zadań. W tym oknie można zobaczyć listę programów i usług, które aktualnie działają na komputerze.

Następnie należy przejrzeć listę programów i usług oraz wybrać te, które nie są aktualnie potrzebne. Można to zrobić, sprawdzając, które programy i usługi zużywają najwięcej zasobów systemowych, takich jak procesor, pamięć RAM i dysk twardy. To one przede wszystkim mogą spowalniać pracę komputera i powinny zostać wyłączone.

Aby wyłączyć programy i usługi, należy kliknąć w nie prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Zakończ zadanie. Po kliknięciu tej opcji program lub usługa zostanie natychmiast wyłączona. Zanim wyłączysz wszystkie programy musisz wiedzieć, że niektóre z nich mogą być potrzebne, a ich wyłączenie może prowadzić do problemów z systemem operacyjnym. Dlatego przed wyłączeniem jakiejkolwiek usługi lub programu warto dokładnie sprawdzić, jakie funkcje oferuje i czy są one potrzebne dla poprawnego funkcjonowania komputera. Istnieją także narzędzia, które pomagają w wykrywaniu i wyłączaniu zbędnych programów i usług na komputerze.

Oto kilka narzędzi, które pomagają w wykrywaniu i wyłączaniu zbędnych programów i usług:

 1. Menadżer zadań systemu Windows: wbudowane narzędzie w systemie Windows, które pozwala na wyświetlenie aktywnych procesów, aplikacji i usług. Możesz je uruchomić, naciskając kombinację klawiszy Ctrl + Shift + Esc lub Ctrl + Alt + Delete.
 2. CCleaner: bezpłatne narzędzie do czyszczenia systemu Windows, które usuwa niepotrzebne pliki i wpisy w rejestrze, a także pozwala na wyłączenie zbędnych programów i usług. CCleaner może również zwiększyć szybkość działania komputera.
 3. Process Explorer: zaawansowane narzędzie do zarządzania procesami w systemie Windows, które pozwala na szczegółowe wyświetlenie i zarządzanie procesami, usługami, sterownikami i wątkami. Jest to bardziej zaawansowane narzędzie niż Menadżer zadań systemu Windows.
 4. Autoruns: narzędzie, które pozwala na wyświetlenie i zarządzanie programami i usługami uruchamianymi wraz ze startem systemu. Możesz wyłączyć niepotrzebne programy i usługi, aby przyspieszyć start systemu.
 5. WinPatrol: program, który ostrzega użytkownika o zmianach w systemie, takich jak dodanie nowego programu lub usługi, zmiana ustawień itp. WinPatrol pozwala również na wyłączenie zbędnych programów i usług.

Pamiętaj, że wyłączanie niektórych programów i usług może wpłynąć na działanie systemu, więc należy uważać i zawsze upewniać się, że wyłączasz tylko to, co jest naprawdę zbędne.

Sprawdź system pod kątem wirusów i malware

Infekcje komputerowe mogą spowolnić system, dlatego ważne jest regularne skanowanie systemu w poszukiwaniu wirusów i malware. Jak sprawdzić system pod kątem tych zagrożeń?

 1. Zainstaluj antywirusa: Podstawowym krokiem jest zainstalowanie na swoim komputerze programu antywirusowego. Pozwala on skanować system w poszukiwaniu wirusów i oprogramowania szpiegującego. Antywirusy posiadają wbudowaną bazę danych, która jest regularnie aktualizowana w celu wykrywania nowych zagrożeń.
 2. Aktualizuj oprogramowanie: Aby uniknąć zagrożeń, warto regularnie aktualizować oprogramowanie, w tym przeglądarki internetowe, system operacyjny, programy biurowe itp. Aktualizacje zawierają często poprawki związane z bezpieczeństwem, co pomaga w zapobieganiu zagrożeniom.
 3. Wyłącz automatyczne otwieranie plików: Często wirusy i malware są rozprzestrzeniane za pomocą plików, które automatycznie się otwierają. Dlatego warto wyłączyć tę funkcję i zawsze ręcznie otwierać pliki pobierane z internetu.
 4. Używaj silnych haseł: Aby uniknąć ataków hakerskich, ważne jest, aby używać silnych haseł, które są trudne do odgadnięcia. Hasła powinny składać się z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.
 5. Skanuj system regularnie: Nawet jeśli zainstalowaliśmy antywirusa, warto regularnie skanować system, aby upewnić się, że nie ma na nim żadnych wirusów czy malware. Można to zrobić za pomocą wbudowanego skanera antywirusowego, ale warto też korzystać z dodatkowych programów, które oferują bardziej zaawansowane funkcje skanowania.
 6. Używaj programów antyspyware: Wirusy nie są jedynym zagrożeniem dla naszych komputerów. Oprogramowanie szpiegujące (spyware) może również zagrażać naszym danym i prywatności. Dlatego warto zainstalować program antyspyware, który pomoże w wykrywaniu i usuwaniu tego rodzaju oprogramowania.
 7. Uważaj na podejrzane wiadomości i linki: Często wirusy i malware są rozprzestrzeniane za pomocą podejrzanych wiadomości e-mail i linków. Dlatego warto być ostrożnym i nie klikać w linki, których źródło jest nam nieznane

Zmień ustawienia zasilania

Zmiana ustawień zasilania może pomóc w zwiększeniu wydajności komputera poprzez zwiększenie mocy obliczeniowej i wydajności systemu. Oto kilka kroków, które możesz wykonać, aby zmienić ustawienia zasilania w systemie Windows:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na przycisku Start i wybierz „Panel sterowania”.
 2. Wybierz „Opcje zasilania” lub „Zarządzanie energią”.
 3. Wybierz plan zasilania, który chcesz zmodyfikować i kliknij „Zmień ustawienia planu”.
 4. Zmodyfikuj ustawienia takie jak czas wyłączenia ekranu i tryb uśpienia tak, aby pasowały do twoich potrzeb.
 5. Przejdź do zaawansowanych ustawień zasilania, aby dostosować ustawienia dotyczące procesora, dysku twardego i karty graficznej.
 6. Możesz zwiększyć wydajność, wybierając opcję „Wysoka wydajność” lub „Zrównoważony” tryb zasilania, ale pamiętaj, że te ustawienia mogą wpłynąć na czas pracy baterii (w przypadku laptopa).

Pamiętaj, że zmiana ustawień zasilania może zwiększyć wydajność komputera, ale może również zwiększyć zużycie energii i temperatury, co może wpłynąć na żywotność sprzętu. Dlatego należy uważać przy dokonywaniu zmian.

Przeczyszczanie wentylatorów

Zadbaj o to, aby wentylatory były czyste i wolne od pyłu, ponieważ przegrzanie może wpłynąć na wydajność. Wyczyszczenie wentylatorów komputera jest ważne, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza i uniknąć przegrzewania się podzespołów. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby oczyścić wentylatory w swoim komputerze:

 1. Wyłącz komputer i odłącz go od zasilania.
 2. Otwórz obudowę komputera, zgodnie z instrukcjami producenta.
 3. Znajdź wentylatory wewnątrz obudowy. Mogą znajdować się na procesorze, karcie graficznej lub na zasilaczu.
 4. Użyj sprężonego powietrza lub pędzla, aby usunąć nagromadzony kurz i zabrudzenia z łopatek wentylatorów oraz z otworów w obudowie.
 5. Jeśli wentylatory są bardzo brudne, można je wyjąć z komputera i dokładniej oczyścić, ale należy upewnić się, że zostaną one poprawnie zamontowane po oczyszczeniu.
 6. Zamknij obudowę komputera i ponownie podłącz go do zasilania.

Należy pamiętać, że wyczyszczenie wentylatorów nie rozwiąże wszystkich problemów związanych z przegrzewaniem się komputera, ale jest to ważny krok w utrzymaniu jego właściwego działania.

Użyj programów do optymalizacji

Istnieją programy, które automatycznie optymalizują system, takie jak CCleaner czy Advanced SystemCare, które mogą pomóc w zwiększeniu wydajności komputera.

Computer board.

Co wpływa na wydajność komputera?

Wydajność komputera zależy od wielu czynników, takich jak: sprzęt, oprogramowanie, system operacyjny, użytkowanie i konfiguracja. Przyjrzyjmy się wpływowi poszczególnych elementów na pracę naszego sprzętu.

Oprogramowanie

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na wydajność komputera jest jego oprogramowanie. System operacyjny, programy i aplikacje, które są zainstalowane na komputerze, muszą być regularnie aktualizowane i utrzymywane w dobrym stanie. Nieaktualne wersje oprogramowania mogą powodować problemy z wydajnością, a także zwiększyć ryzyko ataków hakerskich i wirusów. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu systemu z plików tymczasowych, które zajmują miejsce na dysku twardym i mogą spowolnić pracę komputera. W kwestii oprogramowania warto przyjrzeć się takim elementom, jak:

 • System operacyjny – jego wydajność zależy od wersji, konfiguracji oraz ilości procesów, które w danej chwili są wykonywane. Nowsze wersje systemów operacyjnych zazwyczaj są bardziej zoptymalizowane i szybsze.
 • Sterowniki – to oprogramowanie, które umożliwia poprawne działanie sprzętu na komputerze. Jeśli sterowniki są przestarzałe lub źle zainstalowane, mogą one wpłynąć na wydajność komputera.
 • Aplikacje – to programy, z których korzystamy na co dzień. Niektóre z nich, szczególnie te, które wymagają dużych zasobów, mogą znacząco obciążyć wydajność komputera.

Sprzęt

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wydajność komputera jest sam sprzęt. Komputery, tak samo jak każde urządzenie elektroniczne, zużywają się z czasem. Starsze modele mogą mieć problemy z wydajnością, zwłaszcza jeśli są używane do wymagających zadań, takich jak gry komputerowe czy programy graficzne. W takim przypadku może być konieczna wymiana niektórych części, takich jak procesor, pamięć RAM lub karta graficzna. Wpływają na nią przede wszystkim następujące elementy:

 • Procesor (CPU) – jest on mózgiem komputera i odpowiada za wykonywanie wszelkich operacji. Wydajność procesora zależy od liczby rdzeni oraz taktowania. Im więcej rdzeni i wyższe taktowanie, tym szybciej komputer przetwarza dane.
 • Pamięć operacyjna (RAM) – jest to pamięć, która przechowuje tymczasowo wszystkie dane, z którymi aktualnie pracujemy. Im większa jej pojemność, tym mniej komputer musi korzystać z dysku twardego, co skraca czas oczekiwania na wynik działania programów.
 • Dysk twardy (HDD lub SSD) – jest to miejsce, gdzie przechowywane są dane na stałe. SSD są znacznie szybsze niż tradycyjne dyski HDD, co przekłada się na szybszy czas ładowania systemu oraz programów.
 • Karta graficzna – jej rola polega na przetwarzaniu obrazu. Im wyższa jej wydajność, tym szybciej komputer wyświetla grafikę i obsługuje gry.

Użytkowanie

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wydajność komputera jest sposób jego użytkowania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre czynności, takie jak wielokrotne uruchamianie i zamykanie komputera, mogą wpłynąć na jego wydajność. Ciągłe uruchamianie i zamykanie komputera może prowadzić do fragmentacji dysku twardego, co spowalnia procesy odczytu i zapisu danych. Zaleca się więc pozostawienie komputera w trybie uśpienia, jeśli jest to możliwe.

Innym sposobem na wpływanie na wydajność komputera jest wyłączanie niepotrzebnych programów i aplikacji, które działają w tle. Wiele programów uruchamia się automatycznie przy starcie systemu i może zużywać zasoby komputera, nawet jeśli nie są aktualnie używane. Wyłączanie takich programów może znacznie poprawić wydajność komputera.

Wpływ na wydajność komputera może mieć także sposób przechowywania plików. Zbyt wiele plików na dysku twardym może prowadzić do fragmentacji dysku.

Konfiguracja

Konfiguracja komputera ma wpływ na jego wydajność, ponieważ zależy od specyfikacji technicznej sprzętu. Warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Procesor (CPU) – jest to najważniejszy element, gdyż odpowiada za przetwarzanie informacji. Im wyższa częstotliwość taktowania, tym szybszy będzie procesor.
 • Pamięć operacyjna (RAM) – im więcej pamięci RAM, tym szybciej będzie działał komputer. Pamięć RAM pozwala na przechowywanie danych, które są potrzebne programom, dzięki czemu nie trzeba ich pobierać z dysku.
 • Dysk twardy (HDD lub SSD) – szybki dysk twardy przyspiesza działanie komputera. SSD są szybsze niż tradycyjne dyski HDD, ale są też droższe.
 • Karta graficzna (GPU) – jest potrzebna, gdy korzystamy z programów graficznych, takich jak gry lub programy do projektowania. Im lepsza karta graficzna, tym szybciej działa grafika.
 • System operacyjny – wybór systemu operacyjnego też ma wpływ na wydajność komputera. Różne systemy operacyjne mają różne wymagania co do sprzętu, a niektóre są bardziej zoptymalizowane pod kątem wydajności.
 • Sterowniki urządzeń – nieprawidłowo zainstalowane lub nieaktualne sterowniki mogą wpłynąć na wydajność komputera.
 • Czystość systemu – nadmiar programów, wirusy czy zainstalowane programy, które uruchamiają się wraz z systemem, również wpływają na wydajność komputera.

Podsumowując, wydajność komputera zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to procesor, pamięć RAM, dysk twardy, karta graficzna, system operacyjny, sterowniki urządzeń oraz czystość systemu. Im lepsza konfiguracja sprzętu i oprogramowania, tym szybszy i bardziej wydajny będzie nasz komputer.

Zobacz także: Laptop duży vs mały tabletolaptop 2w1 – kiedy co kupić?