Akeeba Backup for WordPress requires PHP 7.2.0 or later but your server only has PHP 7.0.33. ) Laptop do biura: nowy czy poleasingowy? | Blog – Kompania Informatyczna

Wybierając laptop do biura szukamy sprzętu dobrej jakości i mieszczącego się w naszym budżecie. Co jeśli ów budżet nie jest wygórowany, natomiast nasze wymagania czy też potrzeby, wręcz przeciwnie? Rozwiązaniem może być laptop poleasingowy.

laptop poleasingowy

Envato elements

Jaki laptop do biura?

O tym, czy do biura wybrać laptop czy komputer już pisaliśmy (Sprawdź: Laptop czy komputer do biura?). Oczywiście wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz od tego, czy jest ona stacjonarna, czy też sporo czasu spędzamy na spotkaniach lub poza biurem. Jedno pozostaje niezmienne: decydując się na zakup sprzętu do biura, wybieramy taki, który będzie wydajny, wyposażony w konkretne podzespoły i zestaw łączy. Nie bez znaczenia jest to, by laptop miał przynajmniej 8 GB pamięci RAM oraz dysk typu SSD.

Odpowiednia wersja Windows

Wymagania dotyczące sprzętu nie zamykają kwestii wyboru laptopa do firmy. Zdecydowanie powinniśmy postawić na sprzęt wyposażony w Windows PRO a nie home. Obecnie system Microsoft Windows 10 możemy kupić w następujących wersjach:

 • Windows 10 Home – wersja dla użytkowników domowych
 • Windows 10 Pro (Professional) – wersja dla użytkowników biznesowych
 • Windows 10 Enterprise – wersja dla dużych firm, przedsiębiorstw i korporacji
 • Windows 10 Education – wersja dla uczniów, studentów i placówek edukacyjnych
 • Windows 10 Mobile – wersja na urządzenia mobilne

Na potrzeby tego artykułu skupmy się na dwóch pierwszych wersjach: Home i Professional. Choć ich podstawowa funkcja, w więc zapewnienie szybkiego, stabilnego i bezpiecznego systemu jest taka sama, diabeł tkwi w szczegółach. Windows 10 Home został stworzony z myślą o użytkownikach domowych i wykonywanych przez nich zadaniach (przeglądanie stron www, gry, oglądanie filmów itp.). Ta wersja w zupełności wystarczy, jeśli lubisz w domowym zaciszu pobuszować po internecie lub zajrzeć na pocztę e-mail. Jeśli jednak wymagasz od systemu operacyjnego takiej samej niezawodności w każdej sytuacji, jak od Ciebie Twoi klienci, wybierz Windows 10 Pro. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy Pro a Home jest ulepszone szyfrowanie dysków oraz przydzielanie dostępów. Wersja Professional pozwala również na zdalne logowanie oraz obsługę maszyn wirtualnych, co pozwoli Ci uniknąć nieplanowanych wycieczek do biura.

Porównanie popularnych wersji Windowsa

Moduł TPM

Moduł TPM (Trusted Platform Module) jest wykorzystywany do szyfrowania dysków funkcją BitLocker, ale też przez inne usługi, takie jak choćby Windows Hello. Moduł umożliwia bezpieczne tworzenie i przechowywanie kluczy kryptograficznych. Dzięki niemu możliwe jest też sprawdzenie, czy system operacyjny oraz oprogramowanie układowe są w nienaruszonym stanie. Prościej? Moduł TPM pozwala istotnie zwiększyć bezpieczeństwo Twojego laptopa.

W większości przypadków moduł stanowi osobny mikroukład na płycie głównej. Bywa też, że jest on częścią innego mikroukładu, co zdarza się m.in. w komputerach Intel. Jakie ta wiedza ma znaczenie dla Ciebie? Jeśli w momencie zakup laptop nie będzie wyposażony w moduł TPM, raczej sam już go w niego nie doposażysz. Decydując się na laptop poleasingowy warto sprawdzić, czy ma on moduł TPM.

By to sprawdzić przejdź do pozycji Start > Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Zabezpieczenia Windows> Zabezpieczenia urządzenia. Jeśli ją masz, na ekranie będzie też sekcję Procesor zabezpieczeń. Następnym krokiem jest ustalenie, która wersja modułu TPM jest używana na komputerze. Wybierz pozycję Szczegóły modułu zabezpieczeń i na wyświetlonym ekranie szukajWersji specyfikacji. Powinna ona zawierać wartość „1.2” lub „2.0”. Ważną informacją jest to, że Windows 11 wymaga modułu TPM 2.0.

Nowy czy poleasingowy laptop do biura?

Wymagania dotyczące sprzętu i oprogramowania to wciąż nie jedyne czynniki, które wpłyną na zakup konkretnego laptopa do biura. Najczęściej zakup musi mieścić się w określonym budżecie. Chcąc kupić dobry laptop w niskiej cenie warto porównać aktualne promocje w sklepach internetowych i stacjonarnych, ale też zerknąć na ofertę sprzętu poleasingowego. Może się okazać, że za niewielkie pieniądze kupimy świetny używany laptop do biura, który w pełni sprosta naszym potrzebom.

Do zakupu nowego laptopa nie trzeba nikogo przekonywać. Ale czy wiesz, że na popularności zyskują laptopy poleasingowe? Nie tylko ze względu na cenę. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Na leasing laptopów często decydują się duże firmy czy korporacje, dla których jest to prosty sposób na rozłożenie sporego wydatku na raty, które następnie będą wliczane w koszty. Po okresie najmu w przypadku większości firm sprzęt jest zastępowany nowym. I to niezależnie od tego, w jakim jest stanie! Wracające do leasingodawcy urządzenia zostają sprawdzone pod kątem technicznym, a następnie wystawione na sprzedaż w bardzo korzystnych cenach.

Zastanawiając się nad laptopem poleasingowym warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • sprzęt wykorzystywany do pracy w biurze nie jest zazwyczaj nadmiernie eksploatowany, więc nawet po kilku latach będzie w bardzo dobrym stanie;
 • duże firmy mają sprawnie działające działy IT lub outsoursing, a to oznacza, że sprzęt jest na bieżąco konserwowany, ma aktualne oprogramowanie i silne zabezpieczenia;
 • często laptop używany ma dodatkową gwarancję np. na 12 m-cy od momentu zakupu;
 • laptopy poleasingowe są sprzętem biznesowym, o odpowiednich parametrach zapewniających sprawną pracę;
 • w przeciwieństwie do laptopów dostępnych w supermarketach, większość laptopów poleasingowych wyposażonych jest w Windows PRO;
 • to najczęściej sprzęt pochodzący od topowych producentów;
 • istnieje spore prawdopodobieństwo, że używany wcześniej w firmie laptop będzie miał możliwość podłączenia stacji dokującej. Dzięki niej nie musimy każdorazowo odłączać wszystkich kabelków od drukarek, myszki itd. – są one podłączone do stacji, która w całości przyłączana jest do laptopa;
 • większość komputerów poleasingowych ma zainstalowane jedynie niezbędne oprogramowanie.

Jednym słowem laptop poleasingowy wydaje się być świetnym rozwiązaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek jakości do ceny. W przeciwieństwie do wielu laptopów dostępnych w marketach, jest to sprzęt dostosowany do pracy w biurze. Nie jest jednak rozwiązaniem dla każdego.

Kto nie powinien kupować komputerów poleasingowych?

Laptop czy komputer używany jest doskonałym rozwiązaniem dla większości biur. Poza tymi, które potrzebują specjalistycznych rozwiązań. Świetna karta dźwiękowa czy graficzna, duża pamięć, określone podzespoły – to tylko niektóre wymagania, którym może nie sprostać sprzęt poleasingowy. Jak wspomnieliśmy w większości przypadków są to typowe laptopy biurowe z jak najbardziej uniwersalnym oprogramowaniem i podzespołami. Pewnym rozwiązaniem może być zakup sprzętu używanego, a następnie dostosowanie go do swoich potrzeb, jednak warto to skonsultować wcześniej z dobrym informatykiem i dokładnie policzyć koszty.

A może laptop powystawowy?

Rozwiązaniem pośrednim między nowym a używanym laptopem jest sprzęt powystawowy. Podobnie jak samochody demo, ma niewielki przebieg, za to świetną cenę. Laptopy powystawowe były demonstrowane przez pewien czas w sklepie klientom. Były przez nich testowane, ale nie były używane w tak dużym zakresie, jak używany sprzęt poleasingowy. Ich największą zaletą niewątpliwie jest cena, która bywa nawet do 30% niższa niż nowego laptopa. Pozwala nam to na zakup urządzenia o świetnych parametrach, w niższej niż rynkowa cenie. Laptopy powystawowe możemy kupić w sklepach internetowych lub w sklepach stacjonarnych.

Zanim kupisz konkretny laptop do biura, zawsze zwracaj uwagę na jego parametry. Warto też przyjrzeć się kwestii gwarancji oraz serwisu.