Komputer do biura? A może laptop? Co lepiej wybrać i czym kierować się podczas zakupów? Wyjaśnimy, jakie cechy powinien posiadać komputer do firmy i pokrótce omówimy kilka przykładowych modeli.

komputer do biura

(Źródło: Envato Elements)

Laptop czy komputer do biura?

Kupując komputer do biura powinniśmy zwrócić uwagę na trochę inne cechy niż przy zakupach sprzętu do prywatnego użytku. Często spore znaczenie ma branża, w której działamy. Sam przyznasz, że zupełnie innego wyposażenia IT potrzebuje księgowy, a innego grafik. By mogli sprawnie realizować swoje zadania, potrzebują przede wszystkim odpowiedniego oprogramowania, ale też – choćby w przypadku grafika – odpowiedniej karty graficznej! Na co warto zwrócić uwagę szukając komputera do firmy?

  • komputer do biura powinien mieć wydajny, najlepiej czterordzeniowy procesor oraz dysk typu SSD, który ma wbudowaną pamięć flash. Dysk SSD działa płynnie i sprawnie, dzięki czemu nie zawiesza systemu i nie spowalnia otwierania programów. Dzięki niemu praca będzie przebiegała sprawniej bez konieczności długiego oczekiwania na wykonanie przez komputer kolejnych zadań, co w dłuższej perspektywie jest frustrujące. Mimo, że komputer z dyskiem SSD będzie droższy od tradycyjnego komputera z dyskiem HDD, ta inwestycja może pozytywnie wpłynąć na przebieg i efektywność pracy na danym urządzeniu.;
  • potrzebujesz przynajmniej 8 GB pamięci RAM z zaznaczeniem, że w zależności od branży być może będziemy jej potrzebować więcej. Pamiętaj, że pamięć RAM obsługuje wszystkie procesy w komputerze i przechowuje wykonywane w czasie rzeczywistym operacje. Nawet w przypadku księgowej, która wykonuje na komputerze pracę biurową, w jednej minucie urządzenie wykonuje szereg skomplikowanych operacji. Jeśli pamięci RAM jest zbyt mało, spowolni to działanie komputera.;
  • w zależności od branży możemy potrzebować odpowiednich podzespołów, np. lepszej klasy karty dźwiękowej lub graficznej;
  • wymiary urządzenia – tak, rozmiar ma znaczenie! Szczególnie wtedy, gdy zatrudniasz kilka osób i chcesz, by na ich biurkach pozostało jeszcze trochę wolnej przestrzeni;
  • głośność pracy urządzenia może być niezauważalna przy jednym komputerze, ale gdy w pomieszczeniu jest ich kilka, szum może się kumulować, co negatywnie wpłynie na samopoczucie i wydajność pracowników. Warto wybrać komputer do firmy wyposażony w wydajny system chłodzenia oraz dysk typu SSD;
  • wyposażenie w zestaw łączy, dzięki którym podłączysz urządzenia peryferyjne, jak drukarka, czytnik kart SD czy skaner.

Poza specjalistami wykorzystującymi biurowy komputer w niekonwencjonalny sposób, najczęściej służy on przede wszystkim do sprawdzania poczty, kalendarza oraz prowadzenia wideokonferencji. W wielu przypadkach będzie łączył się z intranetem oraz służył jako zaplecze do pracy biurowej z wykorzystaniem popularnych aplikacji, jak Excel, Windows itd. Co w takim razie lepiej się sprawdzi? Laptop czy komputer do firmy?

komputer do firmy

Nie zawsze musimy wybierać najdroższy komputer do firmy. Wszystko zależy od charakteru naszej pracy i realnych potrzeb. (Źródło: Envato Elements)

W przypadku wymagających użytkowników o nietypowych potrzebach w kwestii cech komputera do pracy, najczęściej zaleca się złożenie zestawu z wybranych komponentów. W wielu przypadkach jest też możliwość wybrania gotowych zestawów. Nie zapominajmy, że komputer stanowi jedynie jednostkę centralną i obliczeniową, zaś wynik tej pracy odczytujemy z ekranu. W przypadku wielu branż wybór monitora (lub dwóch) będzie nie mniej istotny, dlatego należy go uwzględnić w naszym budżecie na sprzęt do biura.

jaki komputer do biura

Komputer stacjonarny będzie wygodniejszy dla osób, które spędzają przy biurku większość swojego dnia. (Źródło: Envato Elements)

Handlowcy i inni stosunkowo mobilni pracownicy prawdopodobnie bardziej docenią laptop, niż komputer stacjonarny. Takie rozwiązanie sprawdzi się też wtedy, gdy mamy w biurze dość mało miejsca i potrzebujemy czegoś stosunkowo małego i poręcznego. Wśród zalet laptopa warto wymienić też tę, że z łatwością zabierzemy go ze sobą na spotkanie. Niestety jego wady zauważymy, jeśli przy biurku spędzamy większość z ośmiogodzinnego dnia pracy. Nie da się ukryć, że w takim wypadku wygodniejszy będzie komputer stacjonarny, którego monitor znajduje się wyżej, a my mamy możliwość dowolnego przestawiania klawiatury.

laptop do biura

(Źródło: Envato Elements)

Jaki komputer do biura wybrać? I za ile?!

Dell, HP, Acer, ASUS, Lenovo – długo można by wymieniać producentów komputerów i laptopów do biura. Jeśli dodamy do tego fakt, że oprócz komputerów nowych możemy przejrzeć całkiem pokaźną ofertę sprzętu poleasingowego i komputerów używanych, okaże się, że wybór jest przeogromny! Czym się kierować? Po pierwsze należy zastanowić się komu i do czego będzie służyło wybrane urządzenie, a następnie, jaki jest nasz całkowity budżet.

Jeśli mamy kupić komputer dla grafika lub fotografa przyda się i profesjonalna karta graficzna i świetnej jakości monitor. Księgowemu monitor nie jest aż tak niezbędny, jak szybkość działania i obliczeń. Takie rzeczy warto wiedzieć już na początku, bo to pozwoli nam rozsądnie rozdysponować pieniądze, które w sumie chcemy wydać na wyposażenie stanowiska pracy.

Czy na komputer lub laptop do pracy musimy wydać majątek? Niekoniecznie! Prosty komputer stacjonarny do biura kupimy już za 1000-2000 zł, laptop za nieco ponad 2000 zł. Rozwiązaniem są także, jak wyżej wspomniano sprzęty używane. Za dużo niższą cenę możemy nabyć świetnej jakości sprzęt, który najczęściej był wykorzystywany w korporacjach, w których stale dbał o niego dział IT.

Nie wiesz, jakie urządzenie wybrać? Chętnie Ci doradzimy! Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz pracownik skontaktuje się z Tobą, by pomóc wybrać optymalny komputer lub laptop do Twojej firmy.