Komputer do biura? A może laptop? Co lepiej wybrać i czym kierować się podczas zakupów? Wyjaśnimy, jakie cechy powinien posiadać komputer do firmy i pokrótce omówimy kilka przykładowych modeli.
Laptop czy komputer do biura?
Kupując komputer do biura powinniśmy zwrócić uwagę na trochę inne cechy niż przy zakupach sprzętu do prywatnego użytku. Często spore znaczenie ma branża, w której działamy. Sam przyznasz, że zupełnie innego wyposażenia IT potrzebuje księgowy, a innego grafik. By mogli sprawnie realizować swoje zadania, potrzebują przede wszystkim odpowiedniego oprogramowania, ale też – choćby w przypadku grafika – odpowiedniej karty graficznej! Na co warto zwrócić uwagę szukając komputera do firmy?
- komputer do biura powinien mieć wydajny, najlepiej czterordzeniowy procesor oraz dysk typu SSD, który ma wbudowaną pamięć flash. Dysk SSD działa płynnie i sprawnie, dzięki czemu nie zawiesza systemu i nie spowalnia otwierania programów. Dzięki niemu praca będzie przebiegała sprawniej bez konieczności długiego oczekiwania na wykonanie przez komputer kolejnych zadań, co w dłuższej perspektywie jest frustrujące. Mimo, że komputer z dyskiem SSD będzie droższy od tradycyjnego komputera z dyskiem HDD, ta inwestycja może pozytywnie wpłynąć na przebieg i efektywność pracy na danym urządzeniu.;
- potrzebujesz przynajmniej 8 GB pamięci RAM z zaznaczeniem, że w zależności od branży być może będziemy jej potrzebować więcej. Pamiętaj, że pamięć RAM obsługuje wszystkie procesy w komputerze i przechowuje wykonywane w czasie rzeczywistym operacje. Nawet w przypadku księgowej, która wykonuje na komputerze pracę biurową, w jednej minucie urządzenie wykonuje szereg skomplikowanych operacji. Jeśli pamięci RAM jest zbyt mało, spowolni to działanie komputera.;
- w zależności od branży możemy potrzebować odpowiednich podzespołów, np. lepszej klasy karty dźwiękowej lub graficznej;
- wymiary urządzenia – tak, rozmiar ma znaczenie! Szczególnie wtedy, gdy zatrudniasz kilka osób i chcesz, by na ich biurkach pozostało jeszcze trochę wolnej przestrzeni;
- głośność pracy urządzenia może być niezauważalna przy jednym komputerze, ale gdy w pomieszczeniu jest ich kilka, szum może się kumulować, co negatywnie wpłynie na samopoczucie i wydajność pracowników. Warto wybrać komputer do firmy wyposażony w wydajny system chłodzenia oraz dysk typu SSD;
- wyposażenie w zestaw łączy, dzięki którym podłączysz urządzenia peryferyjne, jak drukarka, czytnik kart SD czy skaner.
Poza specjalistami wykorzystującymi biurowy komputer w niekonwencjonalny sposób, najczęściej służy on przede wszystkim do sprawdzania poczty, kalendarza oraz prowadzenia wideokonferencji. W wielu przypadkach będzie łączył się z intranetem oraz służył jako zaplecze do pracy biurowej z wykorzystaniem popularnych aplikacji, jak Excel, Windows itd. Co w takim razie lepiej się sprawdzi? Laptop czy komputer do firmy?
W przypadku wymagających użytkowników o nietypowych potrzebach w kwestii cech komputera do pracy, najczęściej zaleca się złożenie zestawu z wybranych komponentów. W wielu przypadkach jest też możliwość wybrania gotowych zestawów. Nie zapominajmy, że komputer stanowi jedynie jednostkę centralną i obliczeniową, zaś wynik tej pracy odczytujemy z ekranu. W przypadku wielu branż wybór monitora (lub dwóch) będzie nie mniej istotny, dlatego należy go uwzględnić w naszym budżecie na sprzęt do biura.
Handlowcy i inni stosunkowo mobilni pracownicy prawdopodobnie bardziej docenią laptop, niż komputer stacjonarny. Takie rozwiązanie sprawdzi się też wtedy, gdy mamy w biurze dość mało miejsca i potrzebujemy czegoś stosunkowo małego i poręcznego. Wśród zalet laptopa warto wymienić też tę, że z łatwością zabierzemy go ze sobą na spotkanie. Niestety jego wady zauważymy, jeśli przy biurku spędzamy większość z ośmiogodzinnego dnia pracy. Nie da się ukryć, że w takim wypadku wygodniejszy będzie komputer stacjonarny, którego monitor znajduje się wyżej, a my mamy możliwość dowolnego przestawiania klawiatury.
Jaki komputer do biura wybrać? I za ile?!
Dell, HP, Acer, ASUS, Lenovo – długo można by wymieniać producentów komputerów i laptopów do biura. Jeśli dodamy do tego fakt, że oprócz komputerów nowych możemy przejrzeć całkiem pokaźną ofertę sprzętu poleasingowego i komputerów używanych, okaże się, że wybór jest przeogromny! Czym się kierować? Po pierwsze należy zastanowić się komu i do czego będzie służyło wybrane urządzenie, a następnie, jaki jest nasz całkowity budżet.
Jeśli mamy kupić komputer dla grafika lub fotografa przyda się i profesjonalna karta graficzna i świetnej jakości monitor. Księgowemu monitor nie jest aż tak niezbędny, jak szybkość działania i obliczeń. Takie rzeczy warto wiedzieć już na początku, bo to pozwoli nam rozsądnie rozdysponować pieniądze, które w sumie chcemy wydać na wyposażenie stanowiska pracy.
Czy na komputer lub laptop do pracy musimy wydać majątek? Niekoniecznie! Prosty komputer stacjonarny do biura kupimy już za 1000-2000 zł, laptop za nieco ponad 2000 zł. Rozwiązaniem są także, jak wyżej wspomniano sprzęty używane. Za dużo niższą cenę możemy nabyć świetnej jakości sprzęt, który najczęściej był wykorzystywany w korporacjach, w których stale dbał o niego dział IT.
Nie wiesz, jakie urządzenie wybrać? Chętnie Ci doradzimy! Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz pracownik skontaktuje się z Tobą, by pomóc wybrać optymalny komputer lub laptop do Twojej firmy.