Jak często zdarza Ci się przypadkowo usunąć ważne pliki, które później chcesz przywrócić? Obstawiamy, że skoro szukasz informacji, jak odzyskać usunięte pliki z kosza, zapewne właśnie znalazłeś się w kłopotliwej sytuacji. Na szczęście większość systemów operacyjnych przechowuje usunięte pliki w specjalnym miejscu zwanych koszem. W tym artykule omówimy kroki, które można podjąć, aby odzyskać usunięte pliki z kosza.

Jak odzyskać usunięte pliki z kosza

pxhere

Jak odzyskać usunięte pliki z kosza?

Chcąc odzyskać usunięte pliki z kosza, należy podjąć kilka prostych kroków. Oto i one!

 1. Przeszukaj kosz: Pierwszym krokiem jest otwarcie kosza na pulpicie lub w eksploratorze plików. Kosz zazwyczaj znajduje się na pulpicie lub w specjalnym folderze. Po otwarciu kosza zobaczysz listę wszystkich usuniętych plików. Możesz przeglądać pliki i sprawdzić, czy usunięty plik jest tam obecny. Jeśli masz problem z odnalezieniem go, skorzystaj z wyszukiwarki. Pliki w koszu można też układać alfabetycznie bądź po dacie usunięcia. Ta druga opcja będzie przydatna, gdy nie pamiętasz nazwy szukanego pliku.
 2. Przywróć plik: Jeśli znajdziesz usunięty plik w koszu, możesz go przywrócić, klikając go prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję „Przywróć” lub przeciągając go do miejsca, w którym chciałbyś go przywrócić na swoim komputerze. System operacyjny przywróci plik do pierwotnej lokalizacji, z której został usunięty.
 3. Przeszukaj kosz poza pulpitem: Jeśli nie znalazłeś usuniętego pliku w koszu na pulpicie, może on zostać przeniesiony do innego folderu, który pełni rolę kosza systemowego. W niektórych systemach operacyjnych kosz może znajdować się w innym miejscu niż na pulpicie. Sprawdź foldery specjalne, takie jak „Kosz” lub „Usunięte pliki”, które mogą być dostępne w menu Start lub w eksploratorze plików.
 4. Wyszukiwanie plików: Jeżeli nadal nie znalazłeś usuniętego pliku w koszu ani w żadnym innym miejscu, istnieje możliwość, że został on usunięty bezpośrednio, omijając kosz. W takim przypadku warto skorzystać z funkcji wyszukiwania na komputerze. Wprowadź nazwę pliku lub jego rozszerzenie w polu wyszukiwania systemu operacyjnego i sprawdź, czy pojawi się wynik pasujący do twoich kryteriów.
 5. Oprogramowanie do odzyskiwania danych: Gdy żadna z powyższych metod nie przyniosła rezultatów, czas skorzystać z oprogramowania do odzyskiwania danych, które można zainstalować na komputerze. Te narzędzia potrafią skanować dyski twarde i przywracać usunięte pliki, które nie są już widoczne w koszu. Pamiętaj jednak, że skuteczność odzyskiwania danych może być różna w zależności od stanu dysku i czasu, jaki upłynął od momentu usunięcia pliku.
 6. Profesjonalne usługi odzyskiwania danych: Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a usunięte pliki są niezwykle ważne, można skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych. Specjaliści w tej dziedzinie posiadają zaawansowane narzędzia i techniki, które mogą pomóc w odzyskaniu danych z usuniętych partycji lub uszkodzonych dysków.

Ważne jest, aby pamiętać, że im szybciej podjęte zostaną działania w celu odzyskania usuniętych plików, tym większa szansa na sukces. Dlatego warto działać możliwie najszybciej i unikać zapisywania nowych danych na dysku, na którym znajdowały się usunięte pliki.

Oprogramowanie do odzyskiwania danych

Oprogramowanie do odzyskiwania danych to specjalne narzędzie, które skanuje dyski twarde, karty pamięci, pendrive’y i inne nośniki danych w celu odzyskania utraconych plików. Działa na zasadzie poszukiwania i rekonstrukcji danych, które nie są już widoczne w normalnym trybie dostępu. Dzięki temu narzędziu możliwe jest odzyskanie skasowanych, utraconych lub uszkodzonych plików, które są nadal zapisane na nośniku, chociaż nie są one już widoczne dla użytkownika.

Oprogramowanie do odzyskiwania danych może być przydatne w różnych sytuacjach. Oto kilka przykładów, w których może okazać się niezastąpione:

 • Usunięcie plików: Jeśli przypadkowo usunęliśmy ważne pliki, oprogramowanie do odzyskiwania danych może pomóc w ich przywróceniu. Skanuje ono nośnik danych w poszukiwaniu plików, które zostały usunięte, ale jeszcze nie zostały nadpisane przez nowe dane.
 • Formatowanie dysku: Formatowanie dysku może skutkować utratą wszystkich danych na nim przechowywanych. Oprogramowanie do odzyskiwania danych może pomóc w przywróceniu plików z sformatowanego dysku, o ile nie zostały jeszcze nadpisane.
 • Awaria systemu: Awaria systemu operacyjnego lub uszkodzenie systemu plików może uniemożliwić dostęp do danych. Oprogramowanie do odzyskiwania danych może pomóc w odzyskaniu plików z uszkodzonych partycji lub dysków.
 • Uszkodzone nośniki danych: Jeśli nośnik danych, tak jak np. dysk twardy czy karta pamięci, jest uszkodzony fizycznie, oprogramowanie do odzyskiwania danych może próbować odzyskać dane z uszkodzonych sektorów lub w przypadku nieznacznego uszkodzenia mechanicznego.

Skuteczność oprogramowania do odzyskiwania danych zależy od różnych czynników, takich jak stopień uszkodzenia nośnika, czas od utraty danych i rodzaj danych. Świadomość tego może pomóc nam wybrać efektywne oprogramowanie do odzyskiwania danych w konkretnych sytuacjach. Oto kilka czynników, które warto brać pod uwagę szukając dla siebie rozwiązania skrojonego na miarę.

 • Rodzaj utraty danych: Skuteczność oprogramowania do odzyskiwania danych może być zależna od rodzaju utraty danych. Niektóre narzędzia są bardziej skuteczne w przypadku przypadkowego usunięcia plików, podczas gdy inne mogą być bardziej efektywne w przypadku uszkodzenia nośnika lub awarii systemu. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie oprogramowanie do odzyskiwania danych dla konkretnego typu utraty danych.
 • Stan nośnika danych: Skuteczność oprogramowania do odzyskiwania danych może być również uzależniona od stanu nośnika danych. Jeśli nośnik jest uszkodzony fizycznie, na przykład w wyniku awarii mechanicznej, szansa na skuteczne odzyskanie danych za pomocą oprogramowania może być mniejsza. W takich przypadkach konieczne może być skorzystanie z profesjonalnych usług odzyskiwania danych.
 • Szybkość działania: Skuteczność oprogramowania do odzyskiwania danych często zależy od szybkości działania po utracie danych. Im szybciej podejmiemy działania w celu odzyskania danych, tym większa szansa na sukces. Jeśli oprogramowanie zostanie zainstalowane i uruchomione po dłuższym czasie od utraty danych, istnieje ryzyko, że dane mogą zostać nadpisane przez nowe informacje, co znacznie utrudni proces odzyskiwania.
 • Rodzaj nośnika danych: Różne oprogramowania do odzyskiwania danych mogą być zoptymalizowane pod kątem konkretnych rodzajów nośników danych. Na przykład istnieją narzędzia specjalizujące się w odzyskiwaniu danych z dysków twardych, kart pamięci, pendrive’ów czy urządzeń mobilnych. Wybierając oprogramowanie do odzyskiwania danych, warto sprawdzić, czy jest ono kompatybilne z naszym konkretnym nośnikiem danych.
 • Umiejętności techniczne: Skuteczność oprogramowania do odzyskiwania danych może również zależeć od umiejętności technicznych użytkownika. Chociaż wiele narzędzi jest dostępnych w formie interfejsu graficznego, niektóre bardziej zaawansowane funkcje mogą wymagać pewnej wiedzy technicznej. Zrozumienie sposobu działania oprogramowania i przestrzeganie instrukcji może pomóc w zwiększeniu skuteczności procesu odzyskiwania.

Podsumowując, skuteczność oprogramowania do odzyskiwania danych zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj utraty danych, stan nośnika, szybkość działania, rodzaj nośnika i umiejętności techniczne użytkownika. Ważne jest, aby dobrze ocenić te czynniki i dostosować wybór oprogramowania do konkretnych potrzeb i warunków. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy dane są niezwykle cenne lub nośnik jest poważnie uszkodzony, warto skorzystać z profesjonalnych usług odzyskiwania danych, które mogą zapewnić większą skuteczność i szanse na przywrócenie utraconych informacji.

Zobacz też:

Profesjonalne usługi odzyskiwania danych

Profesjonalne usługi odzyskiwania danych są świadczone przez wyspecjalizowane firmy, które posiadają zaawansowane narzędzia i technologie do odzyskiwania danych z różnych nośników. Niezależnie od przyczyny utraty danych, takiej jak awaria sprzętu, uszkodzenie nośnika, awaria systemu lub błąd użytkownika, specjaliści odzyskiwania danych mają doświadczenie i wiedzę, aby pomóc w przywróceniu utraconych informacji.

Oto kilka korzyści wynikających z korzystania z profesjonalnych usług odzyskiwania danych:

 • Wysoka skuteczność: Firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu danych mają zaawansowane narzędzia i technologie, które umożliwiają skuteczne odzyskiwanie utraconych danych. Dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy są w stanie radzić sobie z różnymi sytuacjami, niezależnie od rodzaju nośnika czy przyczyny utraty danych. Ich skuteczność jest zwykle wyższa niż przy stosowaniu oprogramowania do odzyskiwania danych przez użytkowników domowych.
 • Profesjonalne podejście: Profesjonalne firmy odzyskujące dane stosują odpowiednie procedury i metody, aby zminimalizować ryzyko dalszej utraty danych i uszkodzenia nośnika. Posiadają specjalistyczne laboratoria wyposażone w odpowiednie urządzenia, które pozwalają na bezpieczne manipulowanie uszkodzonymi nośnikami, takimi jak dyski twarde czy karty pamięci.
 • Ochrona poufności danych: Profesjonalne firmy odzyskujące dane zazwyczaj dbają o poufność danych swoich klientów. Mają odpowiednie procedury i zabezpieczenia, aby chronić informacje przed dostępem osób nieuprawnionych. To daje klientom pewność, że ich dane są bezpieczne i poufne.
 • Szeroki zakres usług: Profesjonalne firmy odzyskujące dane oferują szeroki zakres usług, które mogą być dostosowane do konkretnych potrzeb klienta. Mogą odzyskiwać dane z różnych nośników, takich jak dyski twarde, karty pamięci, pendrive’y czy urządzenia mobilne. Mogą również pomagać w przypadku utraty danych na skutek działania wirusów, awarii systemów RAID czy uszkodzenia logicznego.
 • Diagnoza i ocena: Profesjonaliści odzyskujący dane przeprowadzają szczegółową diagnozę nośnika w celu oceny zakresu utraty danych oraz szans na ich odzyskanie. Na podstawie tej oceny są w stanie przedstawić klientowi informacje dotyczące możliwości odzyskania danych oraz ewentualnych kosztów.

Warto pamiętać, że profesjonalne usługi odzyskiwania danych mogą wiązać się z kosztami, które zależą od rodzaju utraty danych i stopnia skomplikowania odzyskiwania. Jednak w przypadku cennych danych, które nie mogą być odtworzone lub są niezwykle istotne, skorzystanie z takich usług może być najlepszą decyzją. Profesjonalne firmy odzyskujące dane mają wiedzę i narzędzia, które mogą pomóc w przywróceniu utraconych informacji i zapewnić klientom spokój umysłu.


Źródła:
„Odzyskiwanie danych w praktyce” Piotr Czarny, Helion
„Archiwizacja i odzyskiwanie danych” W. Curtis Preston, Helion
„Profesjonalne tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych” Steven Nelson, Helion