) Jak zabezpieczyć komputer dziecka, które uczy się zdalnie? | Blog – Kompania Informatyczna

Choć nasze dzieci mają kontakt z komórkami czy komputerami od pierwszych lat życia, nigdy nie korzystały z nich tak intensywnie, jak teraz. Co więcej w trakcie nauki online wielu uczniów jest pozostawionych z laptopem sam na sam, podczas gdy rodzice zwyczajnie muszą iść do pracy. Tymczasem świat wirtualny niesie ze sobą niemal tyle samo zagrożeń, co rzeczywistość. Złośliwe oprogramowanie, wirusy, próby phishingu – to tylko mała próbka tego, z czym nasze dzieci mogą spotkać się w sieci. Sprawdź, jak zabezpieczyć komputer dziecka, by w spokoju pracować.

Jak zabezpieczyć komputer dziecka? Zacznij od tego!

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić jest utworzenie dziecku oddzielnego konta użytkownika bez uprawnień administratora. W ten banalnie prosty sposób blokujesz mu możliwość instalowania nowego oprogramowania. Również tego złośliwego. Co więcej programy zainstalowanie na koncie bez uprawnień administracyjnych nie ma dostępu do całego komputera i tym samym nie mogą wprowadzić zmian. Na tym etapie warto również pomyśleć o ograniczeniu nieco swobody dziecka poprzez zainstalowanie programu blokującego dostęp do stron nieodpowiednich dla osób poniżej 18 lat. Jeśli podobnych aplikacji nie było do tej pory na telefonie dziecka, to świetny moment, by nadrobić braki. Godna polecenia jest m.in apka stworzona przez Google – Family Link, która pokaże aktywności dziecka na komórce, pozwoli Ci tę aktywność ograniczyć w dowolnym zakresie (czasu, dostępu do konkretnych stron) oraz pokaże lokalizację dziecka. Oczywiście zanim przystąpisz do instalowania ww. programów warto z dzieckiem porozmawiać na temat zagrożeń, które czekają w internecie i cyberprzestępczości.

Zobacz też: Nauka online [poradnik rodzica]

Zabezpiecz komputer dziecka hasłem!

Niby oczywiste, prawda? Jednak jak pokazują statystki nadal najczęściej używanym hasłem jest kombinacja cyfr 12345! Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć komputer dziecka, najtańszym sposobem jest silne hasło. Powinno się składać z:

  • dużych i małych liter, a także znaków specjalnych
  • przynajmniej 8 znaków
  • był łatwe do zapamiętania, ale trudne do odgadnięcia

Hasło należy raz na jakiś czas zmienić. I, choć wydaje się do oczywiste, a jednak wciąż się zdarza: nie zapisywać go w widocznym miejscu. Najlepiej w ogóle go nie zapisywać.

Sprawdź: Zapomniałem hasła do komputera z Windows 10. Co robić?

Jak zabezpieczyć komputer dziecka przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem?

Pierwszą zaporą, na jaką napotyka złośliwe oprogramowanie jest firewall. Jego zadaniem jest blokowanie transmisji danych pochodzących z konkretnych adresów IP, blokowanie portów dla ruchu zewnętrznego, ale też śledzenie stanu pakietów. Upraszczając zapora sieciowa pozwala na filtrację ruchu i już na wstępie odsiewa wszelkie próby ataków. Dobrą wiadomością jest to, że większość systemów operacyjnych, w tym Windows 10, ma podstawowy firewall.

Druga sprawa to antywirus. Z darmowym jest trochę tak, jak z podstawową wersją nowych samochodów, których cena zawsze zaczyna się dużo poniżej tej, za którą ostatecznie się je kupuje: są tylko w kolorze białym i nie mają automatycznie otwieranych szyb. Podobnie darmowy antywirus ma jedynie podstawowe funkcje, ale jeśli chcesz w pełni chronić swój komputer, musisz zainstalować wersję płatną!

Decydując się na darmową wersję programu antywirusowego świadomie rezygnujemy z niektórych rozszerzeń czy aktualizacji, które zapewniają lepszą ochronę naszego laptopa. Płatne wersje programów chroniących przed wirusami mają firewalle, zabezpieczenie transakcji bankowych, usługę skanowania linków oraz witryn, a także wbudowaną usługę VPN (z ang. Wirtualną Sieć Prywatną). – mówi Marek Nadstawny z Kompanii Informatycznej.

Sprawdź: Jak zadbać o bezpieczeństwo komputera?

Ochrona przed phishingiem

Mamy już oddzielne konto dla dziecko, silne hasło i antywirus. Czy to znaczy, że komputer dziecka jest bezpieczny? Bynajmniej! Najsłabszym ogniwem w tym systemie jest niestety Twoja pociecha, która może stać się ofiarą phishingu, czyli ataku internetowych przestępców, którzy podstępnie wyciągną z niej hasła lub inne dane. I nie ma co winić dziecka, bo działanie cyberprzestępców jest gruntownie przemyślane oraz bazuje na psychologii. Będą zarzucać przynętę do momentu, aż wreszcie ktoś się złapie. Nawet my dorośli nie raz i nie dwa łapiemy się na stosowane przez nich sztuczki, więc co dopiero niedoświadczone dziecko!

Niestety do wyłudzenia danych często nie używa się skomplikowanego oprogramowania, któremu możemy zablokować dostęp. Phishing to metoda mająca na celu nakłonienie nas do podania określonych danych poprzez wpisanie ich na stronie podszywającej się pod rzeczywistą firmę albo kliknięcie w link podany w mailu. Jedyną obroną jest edukacja dziecka.

Ucz dziecko następujących zasad:

  • jeśli otrzymujesz maila, którego się nie spodziewałeś, a nadawcy nie znasz, nie otwieraj go. Szczególnie wówczas, gdy nadawca ma obcobrzmiące nazwisko, a mail został wysłany o dziwnej porze, np. 2:00 w  nocy;
  • jeśli masz wątpliwości, czy e-mail pochodzi np. od banku, skontaktuj się z nim i potwierdź, czy wysłała mailing, który otrzymałeś. Pamiętaj, że bank nie prosi w mailu o podawanie danych!
  • jeśli e-mail zawiera załącznik albo link, nie klikaj go;
  • sprawdź, czy linki zawarte w mailu nie zawierają literówek;
  • czujność powinien wzbudzić mail z błędami ortograficznymi, stylistycznymi czy po prostu wyglądający jak polska kalka z innego języka;
  • jeśli zostajesz przekierowany na stronę wymagającą podania danych, sprawdź, czy jej adres zaczyna się od HTTPS, co gwarantuje bezpieczeństwo. Sprawdź też cały adres w pasku URL – czy na pewno jesteś tam, gdzie chciałeś się znaleźć? Uważaj na literówki i łudząco podobne adresy!
  • na poczcie dziecka i, jeśli go posiada, Facebooku włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Nawet jeśli ktoś wykradnie hasło do logowania, bez dodatkowego hasła z SMSa lub aplikacji mobilnej nie zaloguje się;

I jeszcze jedno zadanie dla Ciebie jako rodzica: na stronach, na których dziecko loguje się często, skonfiguruj jego logo tak, by od razu zauważyło, że coś jest nie tak i nie trafiło tam, gdzie chciało.

Sprawdź: Jak ustrzec się przed kradzieżą danych?

Jak widzisz kwestia właściwego zabezpieczenia komputera dziecka jest dość szeroka. Warto pamiętać, że poza ww. zagrożeniami mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, takie jak zalanie laptopa, czy jego utrata. Spokój ducha zapewni Ci kopia zapasowa danych, dzięki której będziesz boleć jedynie nad sprzętem, a nie nad utraconymi zdjęciami rodzinnymi z ostatnich 20 lat czy dokumentami, które były zapisane jedynie na tym komputerze. By mieć pewność, że wszystkie Twoje dane są bezpieczne możesz skorzystać z pomocy dobrego informatyka, który przygotuje komputer dziecka do pracy i odpowiednio zabezpieczy go zarówno przed złośliwym oprogramowaniem, jak i nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi.

Skontaktuj się z nami i sprawdź koszt usługi!