Informacja o modelu laptopa bywa pomocna przy szukaniu wsparcia technicznego, aktualizacji oprogramowania lub zakupie odpowiednich akcesoriów. Na szczęście znalezienie tej informacji nie jednym z tych karkołomnych zadań, przy których niezbędne jest wsparcie kogoś bardziej „technicznego”. Zobacz instrukcję krok po kroku, dzięki której dowiesz się, jak sprawdzić model laptopa.

Jak sprawdzić model laptopa

Envato Elements

Jak sprawdzić model laptopa krok po kroku?

Sprawdzenie modelu laptopa jest zazwyczaj proste i można to zrobić na kilka różnych sposobów. Oto trzy popularne metody, które możesz wypróbować:

Etykieta na spodzie laptopa:

Większość laptopów ma etykietę na spodzie obudowy, na której znajdują się informacje o modelu i numerze seryjnym. Możesz zobaczyć tam oznaczenie modelu laptopa, które zwykle składa się z kilku liter i cyfr, na przykład „HP Pavilion 15-cx0056wm” lub „Dell Inspiron 3521”. Oto jak krok po kroku sprawdzić model laptopa na etykiecie:

 1. Wyłącz laptop: Przed przewracaniem laptopa, upewnij się, że jest on wyłączony. To pozwoli uniknąć niepotrzebnego ryzyka i ułatwi odczytanie etykiety.
 2. Obróć laptop do góry nogami tak, aby spód był skierowany do góry. Upewnij się, że laptop jest stabilnie ułożony na płaskiej powierzchni.
 3. Znajdź etykietę: Spód laptopa powinien mieć większą etykietę, na której znajdują się różne informacje, w tym model laptopa. Etykieta może znajdować się na różnych miejscach, w zależności od marki laptopa, ale najczęściej jest to obszar w pobliżu środka lub jeden z rogów.
 4. Zidentyfikuj oznaczenie modelu: Przeczytaj informacje na etykiecie, aby znaleźć oznaczenie modelu laptopa. Zazwyczaj będzie to ciąg liter i cyfr, które identyfikują konkretny model. Oznaczenie może być poprzedzone słowem „Model”, „Model No.”, „Model Number” lub podobnymi terminami, które wskazują, że jest to dokładnie to, czego szukasz.
 5. Zapamiętaj lub zapisz oznaczenie modelu: Kiedy już zlokalizujesz oznaczenie modelu na etykiecie, zapisz je lub zapamiętaj, abyś mógł go użyć w przyszłości do identyfikacji swojego laptopa.

Pamiętaj, że wygląd etykiety może się różnić w zależności od producenta i modelu laptopa, więc czasami znalezienie jej może wymagać odrobiny cierpliwości. Warto jednak poświęcić chwilę na znalezienie tej informacji, ponieważ może być przydatna przy szukaniu wsparcia technicznego, aktualizacji oprogramowania lub zakupie odpowiednich akcesoriów do Twojego laptopa.

Menedżer urządzeń (dla systemów Windows)

Inną prostą metodą na sprawdzenie modelu laptopa jest skorzystanie z Menedżera urządzeń w systemie Windows. Zerknij na krótką instrukcję i do dzieła! Opcje i wygląd w Menedżerze urządzeń mogą się nieco różnić w zależności od wersji systemu Windows, ale ogólnie rzecz biorąc proces powinien być podobny dla większości wersji tego systemu.

 1. Otwórz Menedżer urządzeń: Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na menu Start (ikona Windowsa w lewym dolnym rogu ekranu). Z menu kontekstowego wybierz opcję „Menedżer urządzeń”.
 2. Znajdź sekcję „Komputery” lub „Komputery przenośne”: Po otwarciu Menedżera urządzeń zobaczysz listę różnych kategorii urządzeń. Poszukaj sekcji o nazwie „Komputery” lub „Komputery przenośne”. Jeśli masz rozłożone listy, możesz je rozwinąć, klikając na strzałkę obok nazwy sekcji.
 3. Zlokalizuj swój laptop w sekcji „Komputery”: W sekcji „Komputery” lub „Komputery przenośne” powinieneś zobaczyć swój laptop. Nazwa modelu może być podana jako jedno z urządzeń lub pod rozwiniętymi listami. Nazwa modelu może mieć postać np. „Standardowy komputer ACPI na podstawie x64” dla laptopów z systemem Windows 10.
 4. Wyświetl szczegóły modelu: Aby poznać pełny model laptopa, kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwie swojego laptopa (na przykład „Standardowy komputer ACPI na podstawie x64”) i wybierz „Właściwości”. W oknie „Właściwości” przejdź do zakładki „Szczegóły”. W rozwijalnej liście „Właściwość”, wybierz „Opis” lub „Identyfikator urządzenia”. W polu „Wartość” powinna być podana pełna nazwa modelu laptopa.
 5. Zapisz lub zapamiętaj model laptopa: Mamy to! Zapisz lub zapamiętaj pełną nazwę modelu laptopa, aby móc ją wykorzystać do swoich potrzeb, takich jak wyszukiwanie sterowników, pomocy technicznej itp.

Informacje systemowe (dla systemów Windows i macOS):

Zarówno w systemach Windows, jak i macOS, aby poznać model laptopa możesz skorzystać z narzędzia „Informacje systemowe”. W systemie Windows naciśnij kombinację klawiszy Win + R, wpisz „msinfo32” i kliknij „OK”. Gdy to zrobisz, pojawi się okno z szczegółowymi informacjami o systemie, w tym informacja o modelu laptopa. W systemie macOS kliknij na menu Apple w lewym górnym rogu, wybierz „O tym komputerze”, a następnie będziesz mieć dostęp do informacji na temat modelu.

Jak sprawdzić model laptopa w systemie Linux?

Linux jest wolnym i otwartym oprogramowaniem, co oznacza, że kod źródłowy jest dostępny publicznie i każdy ma prawo go przeglądać, zmieniać i dystrybuować dalej zgodnie z zasadami licencji GNU GPL (General Public License) lub innych licencji open-source. Często słowo „Linux” używane jest do określenia całego systemu operacyjnego, ale w rzeczywistości jest to tylko jądro, a pełne dystrybucje Linuxa to zestaw oprogramowania, które obejmuje nie tylko jądro, ale również narzędzia systemowe, programy użytkowe, interfejs użytkownika (np. GNOME, KDE, itp.) oraz różne aplikacje.

Linux jest używany na szeroką skalę, zarówno przez osoby prywatne, jak i w przedsiębiorstwach. Jeśli i Ty należysz do jego użytkowników, musisz wiedzieć, że również w przypadku Linuxa istnieją odpowiednie polecenia konsolowe, których można użyć do uzyskania informacji o modelu laptopa. Istnieje kilka różnych metod, które można wykorzystać do sprawdzenia modelu laptopa. Poniżej przedstawiamy kroki dla dwóch najpopularniejszych sposobów:

Terminal i polecenia konsolowe:

Krok 1: Otwórz terminal: Aby to zrobić, kliknij na ikonę terminala w menu aplikacji lub skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl + Alt + T (w większości dystrybucji Linux).

Krok 2: Wykonaj polecenie „lshw”: W terminalu wpisz następujące polecenie „lshw” i naciśnij Enter. Będzie to wymagać podania hasła administratora (root). Polecenie „lshw” wyświetli szczegółowe informacje na temat sprzętu, w tym modelu laptopa.

Krok 3: Znajdź informacje o modelu: Przeszukaj wynik polecenia „lshw” w poszukiwaniu informacji dotyczących modelu laptopa. Szczególnie interesujące będą linie zawierające informacje o komputerze lub laptopie. Model laptopa będzie tam wymieniony.

Informacje systemowe lub narzędzie do rozpoznawania sprzętu:

W niektórych dystrybucjach Linux istnieją również narzędzia graficzne, które pozwalają na łatwe sprawdzenie informacji o sprzęcie, w tym modelu laptopa. Dla przykładu:

Krok 1: Otwórz „Informacje systemowe” lub „System Profiler and Benchmark”: Niektóre środowiska graficzne mają wbudowane narzędzia do analizy sprzętu. Wyszukaj w menu aplikacji „Informacje systemowe” lub „System Profiler and Benchmark” (nazwa może się różnić w zależności od dystrybucji i środowiska graficznego).

Krok 2: Znajdź informacje o modelu laptopa: W oknie „Informacje systemowe” lub podobnym narzędziu, przeglądaj informacje o sprzęcie, aby znaleźć model laptopa. Model powinien być wyraźnie wymieniony w zakładce lub sekcji poświęconej sprzętowi.

Jak widzisz zidentyfikowanie modelu laptopa w systemie Linux nie jest trudne. Jeśli jednak masz z tym problem, zawsze możesz skorzystać ze zdalnej pomocy technicznej.

Jak sprawdzić model laptopa w CMD?

Wiele informacji o systemie, w tym model laptopa, można znaleźć bezpośrednio w systemie Windows, używając Wiersza poleceń (CMD). Dla niektórych użytkowników może to być szybsza i wygodniejsza metoda niż przeszukiwanie ustawień systemowych lub dokumentacji sprzętowej. Oto jak to zrobić:

Krok 1: Otwórz Wiersz poleceń: Najpierw musisz otworzyć Wiersz poleceń. Można to zrobić kilkoma różnymi sposobami, ale oto dwa najprostsze:

 • Metoda 1: Wpisz „cmd” lub „Wiersz poleceń” w pasku wyszukiwania Windows (znajdujący się zwykle w lewym dolnym rogu ekranu) i naciśnij Enter.
 • Metoda 2: Naciśnij klawisze Win + R, aby otworzyć okno „Uruchom”. Wpisz „cmd” i naciśnij Enter.

Krok 2: Wprowadź odpowiednie polecenie: Teraz, gdy masz otwarte okno Wiersza poleceń, wprowadź poniższe polecenie, aby wyświetlić informacje o modelu laptopa:


Następnie naciśnij Enter. Powinieneś zobaczyć nazwę modelu laptopa wyświetloną bezpośrednio pod poleceniem.

Krok 3: Interpretacja wyników: Wynik, który otrzymasz, będzie nazwą modelu laptopa, tak jak jest ona zdefiniowana przez producenta. Pamiętaj jednak, że niektórzy producenci mogą używać skomplikowanych numerów seryjnych lub kodów do oznaczania swoich modeli, więc wynik może nie zawsze być łatwy do zrozumienia dla przeciętnego użytkownika.

Krok 4: Zamknij Wiersz poleceń: Po zakończeniu można zamknąć Wiersz poleceń, klikając na ikonę „x” w prawym górnym rogu okna lub wpisując polecenie „exit” i naciskając Enter.

Sprawdzanie modelu laptopa w CMD jest stosunkowo proste, jednak dla najdokładniejszych wyników warto zapoznać się z dokumentacją producenta lub bezpośrednio z pomocą techniczną.

Sprawdzanie modeli laptopów różnych producentów

Jak już wspominaliśmy model laptopa może być w różny sposób oznaczony w zalżności od producenta sprzętu, a zidentyfikowanie go nie zawsze jest bajecznie proste. Z tego względu chcemy Ci pokazać, jak sprawdzić model laptopa u trzech popularnych producentów: HP, Acer i Lenovo.

Jak sprawdzić model laptopa HP?

W przypadku laptopów HP sprawdzą się trzy metody szukania informacji o modelu sprzętu. Oto i one!

Etykieta na spodzie laptopa: Na większości laptopów HP model jest wyraźnie oznaczony na etykiecie umieszczonej na spodzie obudowy. Poszukaj etykiety z napisem „Model” lub „P/N”.

System Windows: Jeśli nie możesz znaleźć etykiety lub preferujesz metody cyfrowe, możesz sprawdzić model laptopa, korzystając z systemu Windows. Zrobisz to w następujący sposób:

 • Otwórz menu Start i wpisz „System” w pasku wyszukiwania.
 • Kliknij na wynik „System” i znajdź sekcję „O”.
 • Model laptopa HP powinien być wymieniony w polu „Nazwa urządzenia”.

Wiersz poleceń (CMD): Alternatywnie, model laptopa można sprawdzić, korzystając z wiersza poleceń. Wpisz polecenie wmic csproduct get name i naciśnij Enter. Powinien pojawić się model laptopa HP.

Jak sprawdzić model laptopa Acer?

Podobnie jak HP, również i Acer umieszcza informacje o modelu na etykiecie na spodzie laptopa. Różnica polega jedynie na nazewnictwie. Nie wiesz, jak najprościej sprawdzić model laptopa Acer? Wyłącz urządzenie, odwróć je do góry nogami, a następnie znajdź etykietę i poszukaj sekcji oznaczonej jako „Model” lub „MFG”.

Chcąc zidentyfikować model laptopa w Acer możesz również użyć systemu Windows. Sam proces przebiega identycznie, jak w przypadku HP. Krok po kroku wygląda to następująco:

 • Otwórz menu Start i wpisz „System” w pasku wyszukiwania.
 • Kliknij na wynik „System” i znajdź sekcję „O”.
 • Model twojego laptopa Acer powinien być wymieniony w polu „Nazwa urządzenia”.

W przypadku laptopów HP, możesz użyć wiersza poleceń. Robisz to w identyczny sposób, jak w przypadku HP.

Krok 1: Otwórz Wiersz poleceń: Pierwszym krokiem jest otwarcie Wiersza poleceń. By to zrobić naciśnij klawisze Win + R na klawiaturze, co spowoduje otwarcie okna „Uruchom”. W oknie „Uruchom” wpisz „cmd” i naciśnij Enter lub kliknij „OK”. Spowoduje to otwarcie Wiersza poleceń. Alternatywnie, możesz wpisać „Wiersz poleceń” lub „cmd” w pasku wyszukiwania w menu Start i nacisnąć Enter.

Krok 2: Wprowadź polecenie: Teraz, kiedy masz otwarte okno Wiersza poleceń, wprowadź następujące polecenie „wmic csproduct get name”. Po wpisaniu powyższego polecenia, naciśnij Enter.

Krok 3: Zinterpretuj wyniki: W tym momencie, bezpośrednio pod wprowadzonym wcześniej poleceniem, widzisz już model swojego laptopa Acer. Informacje te mogą zawierać kombinację liter i numerów, które są specyficzne dla modelu laptopa. Pamiętaj, że niektóre firmy, w tym Acer, mogą używać bardziej skomplikowanych kodów modelu, które mogą nie być od razu jasne dla przeciętnego użytkownika.

Krok 4: Zamknij Wiersz poleceń: Po zakończeniu procedury i odczytaniu modelu laptopa, możesz zamknąć Wiersz poleceń. Wystarczy kliknąć na czerwone „X” w prawym górnym rogu okna. Możesz też po prostu wpisać polecenie „exit” i nacisnąć Enter. To również zamknie Wiersz poleceń.

Jak sprawdzić model laptopa Lenovo?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić model laptopa Lenovo? Wszystkie opisane wyżej metody będą skuteczne i pozwolą Ci stosunkowo szybko zorientować się, jaki jest model laptopa. Warto zauważyć, że niektóre z nich mogą być bardziej użyteczne w zależności od okoliczności. Jeśli na przykład nie masz dostępu do systemu operacyjnego, sprawdzenie etykiety na spodzie laptopa może być najprostszym wyjściem. Jeśli jednak etykieta jest nieczytelna lub uszkodzona, system Windows lub wiersz poleceń mogą zapewnić potrzebne informacje. Jeśli masz problem z zidentyfikowaniem modelu swojego laptopa Lenovo, zawsze warto skontaktować się bezpośrednio z pomocą techniczną producenta lub zerknąć do dokumentacji technicznej, która była załączona w momencie zakupu sprzętu.

FAQ

Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tego, jak sprawdzić model laptopa:

Jak sprawdzić model laptopa po numerze seryjnym?

Numer seryjny laptopa jest unikalny dla każdego urządzenia i można go użyć do zidentyfikowania modelu. Aby to zrobić, musisz odwiedzić stronę wsparcia producenta laptopa (np. HP, Dell, Lenovo itp.) i poszukać sekcji umożliwiającej wyszukiwanie informacji o produkcie po numerze seryjnym. Wpisz tam numer seryjny, a otrzymasz szczegółowe informacje o modelu.

Jak sprawdzić model laptopa w ustawieniach?

Możesz sprawdzić model laptopa w ustawieniach systemu Windows. Otwórz menu Start, wpisz „System” w pasku wyszukiwania i kliknij wynik „System”. Znajdź sekcję „O”. Model laptopa powinien być widoczny w polu „Nazwa urządzenia”.

Jak sprawdzić model laptopa bez naklejki?

Jeśli na laptopie nie ma naklejki lub napisy na niej są starte, model można sprawdzić za pomocą systemu Windows lub wiersza poleceń (CMD). Postępuj zgodnie z opisaną wyżej instrukcją sprawdzania modelu w ustawieniach systemu lub użyj polecenia „wmic csproduct get name” w CMD.

Jak zobaczyć model laptopa Lenovo?

Model laptopa Lenovo można zobaczyć na etykiecie na spodzie laptopa lub w systemie Windows (w sekcji „O” w ustawieniach systemu) lub używając wiersza poleceń „wmic csproduct get name”.

Jak sprawdzić jaki mam model laptopa HP?

Model laptopa HP można zidentyfikować na etykiecie na spodzie laptopa, w systemie Windows (w sekcji „O” w ustawieniach systemu) lub za pomocą wiersza poleceń „wmic csproduct get name”.

Gdzie znaleźć informacje o laptopie?

Informacje o laptopie można znaleźć na etykiecie na spodzie laptopa, w systemie Windows (w sekcji „O” w ustawieniach systemu) lub za pomocą wiersza poleceń po wpisaniu polecenia „wmic csproduct get name”. Dodatkowo, szczegółowe informacje o systemie, w tym specyfikacje sprzętowe, można znaleźć w Menedżerze urządzeń w systemie Windows.

Jak sprawdzić jaki mam model laptopa Dell?

Podobnie jak w przypadku innych producentów sprzętu, również model laptopa Dell można zidentyfikować na etykiecie znajdującej się na spodzie laptopa, w systemie Windows (w sekcji „O” w ustawieniach systemu) lub za pomocą wiersza poleceń „wmic csproduct get name”.


Bibliografia:

 • „Jak sprawdzić model laptopa?”, Komputer Świat, dostępny online: https://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/jak-sprawdzic-model-laptopa-pc/zdkgf44
 • „Jak znaleźć model laptopa”, PCWorld, dostępny online: https://www.pcworld.pl/porada/Jak-znalezc-numer-modelu-laptopa-410142.html
 • „Jak sprawdzić model laptopa używając wiersza poleceń?”, TechGuru, dostępny online: https://www.techguru.pl/jak-sprawdzic-model-laptopa
 • „Jak sprawdzić model komputera w systemie Windows?”, Microsoft Support, dostępny online: https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/jak-sprawdzic-model-komputera-w-systemie-windows-1a417f1b-b014-dc8a-29f8-34f061441e64
 • „Jak sprawdzić model laptopa po numerze seryjnym?”, Lenovo Support, dostępny online: https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/ht103101
 • „Rozpoznawanie modelu laptopa – poradnik”, CNET, dostępny online: https://www.cnet.com/how-to/how-to-find-your-pc-or-laptops-make-and-model/