W ferworze gruntownych porządków na komputerze zdarzyło Ci się usunąć potrzebne dane z dysku? A może przypadkowo coś wrzuciłeś do kosza a następnie utraciłeś na skutek działania oprogramowania optymalizującego szybkość pracy komputera (np. CC Cleaner)? Spokojnie, nie Tobie pierwszemu zdarzyła się utrata potrzebnych danych! Na szczęście przywracanie usuniętych plików najczęściej jest możliwe. Sprawdź, jak odzyskać usunięte pliki z kosza.

Jak odzyskać usunięte pliki z kosza?

Odzyskiwanie usuniętych plików z kosza

Przywracanie usuniętych plików jest banalnie proste, o ile nie wyczyściłeś jeszcze kosza. Wystarczy otworzyć folder z usuniętymi plikami i po kliknięciu prawym klawiszem myszy w wybrany element wybrać opcję „przywróć”. Przy dużej ilości usuniętych plików możesz mieć problem z odszukaniem tego właściwego. Wówczas przydatna bywa opcja „sortowania śmieci”. Możesz to zrobić układając elementy wg. nazwy, daty usunięcia, wielkości, typu elementu czy daty ostatniej modyfikacji. Najczęściej pamiętamy, kiedy mniej więcej dany element został usunięty i najłatwiej jest nam skorzystać z opcji sortuj po dacie.

Nie mogę znaleźć kosza na pulpicie!

Co jeśli masz problem ze znalezieniem ikony kosza na pulpicie? Cóż, bywa i tak! Na szczęście wystarczy kilka kroków, by się do niego dostać. W przypadku Windows 10 wyglądają one następująco:

 1. Naprowadź kursor na pulpit i kliknij prawym klawiszem myszy
 2. Wybierz Personalizuj
 3. W lewym panelu wybierz Motywy
 4. W prawym panelu kliknij Pulpit
 5. Wybierz ikonę Kosz, kliknij Przywróć domyślne i naciśnij Zastosuj.

Już masz ikonkę kosza z powrotem we właściwym miejscu!

Przywracanie usuniętych plików Windows 10 z kopii zapasowej

Odzyskanie skasowanych plików jest nieco trudniejsze, jeśli nie ma ich już w koszu. Ale wciąż możliwe! Jak odzyskać usunięty plik excel lub word? Przywracanie usuniętych plików w Windows 10 jest najprostsze wtedy, gdy wcześniej zadbaliśmy o utworzenie kopii zapasowych. Zacznij od upewnienia się, że dostępny jest nośnik, na którym przechowywana jest kopia zapasowa. Następnie postępuj zgodnie z instrukcją opublikowaną przez support firmy Microsoft:

Aby przywrócić pliki z kopii zapasowej:

 1. Otwórz okno Kopia zapasowa i przywracanie, wybierając przycisk Start Ikona przycisku Start, a następnie pozycję Panel sterowania, a następnie pozycję System i konserwacja, a następnie pozycję Kopia zapasowa i przywracanie.
 2. Wybierz pozycję Przywróć moje pliki, a następnie wykonaj kolejne kroki w kreatorze.

Przywracanie usuniętych plików Windows 10, gdy nie mamy kopii

O tym, że przezorny zawsze ubezpieczony często dowiadujemy się dopiero po szkodzie. Niestety bywa tak, że nie posiadamy kopii zapasowej systemu. Nie oznacza to, że wszystko jest stracone i przywracanie usuniętych plików nie jest już możliwe! System Windows automatycznie zapisuje kopie plików i folderów w ramach punktu przywracania. Bywają one nazywane kopiami w tle. Jak wygląda odzyskiwanie skasowanych plików, których nie ma już w koszu? Prześledźmy to krok po kroku!

 1. Kliknij przycisk Start, a następnie wybierz pozycję Komputer.
 2. Przejdź do folderu, w którym pierwotnie był umieszczony usunięty plik lub folder, kliknij go prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknij pozycję Przywróć poprzednie wersje. Jeśli folder znajdował się na najwyższym poziomie dysku, np. w lokalizacji C:\, kliknij dysk prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz pozycję Przywróć poprzednie wersje.
 3. Na ekranie zobaczysz listę dostępnych (zapisanych w kopii zapasowej) poprzednich wersji pliku lub folderu oraz punkty przywracania, jeśli oba rodzaje są dostępne.
 4. Dwukrotnie kliknij poprzednią wersję folderu zawierającego element, który chcesz przywrócić. (Na przykład jeśli plik został usunięty dzisiaj, wybierz wersję folderu z wczoraj, która powinna zawierać ten plik).
 5. Przeciągnij element, który chcesz przywrócić do wybranej lokalizacji. Może to być przykładowo pulpit lub folder „pobrane”. Wybrana wersja pliku albo folderu zostanie zapisana we wskazanej przez Ciebie lokalizacji.

Przywracanie poprzednich wersji plików lub folderów

Usunięcie potrzebnych elementów to jedno, ale zdarza się też, że zmienimy dany folder, a potem nie potrafimy odzyskać jego poprzedniej wersji, która z różnych powodów może być nam potrzebna. Chcąc przywrócić poprzedni stan pliku lub folderu należy wybrać Przywróć poprzednie wersje, a po wyświetleniu listy poprzednich wersji danego elementu należy go otworzyć, by upewnić się, że jest to poszukiwana przez nas wersja.

Uwaga: Poprzednich wersji plików utworzonych przez narzędzie Kopia zapasowa systemu Windows nie można otworzyć ani skopiować, ale można je przywrócić.

Chcąc przywrócić jedną z poprzednich wersji klikamy Przywróć. Należy jednak pamiętać, że operacji tej nie da się już cofnąć. Przywrócona wersja pliku lub folderu zastąpi bieżącą.

Zdarza się, że przycisk Przywróć nie jest dostępny. Oznacza to, że nie można danego elementu przywrócić w pierwotnej lokalizacji. W tej sytuacji można spróbować otworzyć go lub zapisać w innym miejscu.

Jak odzyskać usunięte pliki z kosza? Jak widać nie jest to zadanie bardzo trudne. Jeśli jednak wybrane elementy zostały usunięte na stałe i nie możesz ich odnaleźć, w każdej chwili możesz skorzysta z usług doświadczonego informatyka, który pomoże w przywracaniu usuniętych plików.


Źródła:
„Profesjonalne tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych” Steven Nelson, Helion
„Kwalifikacja INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych” Jolanta Pokorska, Helion
https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/odzyskiwanie-utraconych-lub-usuni%C4%99tych-plik%C3%B3w-7bf065bf-f1ea-0a78-c1cf-7dcf51cc8bfc