BLOG

Dobry informatyk… Czyli jaki? Wybierz najlepszą obsługę IT!

Jeszcze 30-40 lat temu komputer bardziej przeszkadzał w pracy niż w niej pomagał. Dziś stał się nieodłącznym elementem wyposażenia każdego, nawet najmniejszego biura. Jego obecność jest dla nas czymś oczywistym do momentu, gdy wszystko działa bez zarzutu. Wystarczy jednak, że nasz laptop zacznie zwalniać, a drukarka odmówi posłuszeństwa, żebyśmy zdali sobie sprawę z tego, że tak jak nie wyobrażamy sobie życia bez sprzętu IT, tak samo potrzebujemy dobrego informatyka, który w mgnieniu oka rozwiąże wszelkie problemy z tym sprzętem. Co więcej brak takiej osoby pod ręką prawdopodobnie będzie dla nas niesamowicie dotkliwy!

Czy naprawdę potrzebuję informatyka?

Wiele zależy od rozmiaru Twojej firmy: jeśli jest duża, codzienna pomoc informatyka będzie nieoceniona. W małym przedsiębiorstwie potrzebujesz osoby, która zadba o bezpieczeństwo, pojawi się w chwili awarii, ale też przygotuje sprzęt, na którym będziesz pracować. Bo nawet jeśli z pomocą programisty stworzyłeś już firmową stronę www albo aplikację, która ma pomóc Ci w pracy, potrzebujesz sprzętu, dzięki któremu je obsłużysz.

Zadaniem informatyka jest więc zapewnienie bezpiecznej i stabilnej infrastruktury, na której będą działać firmowe aplikacje. Na tym jego praca się jednak nie kończy: obsługa informatyczna firmy to również stałe dbanie o to, by każdy ze sprzętów działał bez zarzutu, a infrastruktura IT była aktualna, bezpieczna i stabilna. Zatrudniając informatyka nie musisz się już troszczyć o takie rzeczy, jak:

  • serwery;
  • backupy;
  • stacje robocze;
  • sieci komputerowe;
  • zabezpieczenia itd.

Zapomnisz też o zamartwianiu się o bardziej prozaiczne rzeczy, jak niedziałający komputer czy uszkodzony dysk. Czy to już wszystko? Otóż nie! W zależności od specyfiki Twojej działalności, informatyk zadba o różne elementy mające na co dzień wpływ na pracę firmy. By jednak to było możliwe, obsługa informatyczna powinna starannie zapoznać się ze specyfiką działania konkretnej firmy.

Informatyk informatykowi nierówny

Jak znaleźć właściwą osobę, której mógłbyś powierzyć bezpieczeństwo i w pewnym stopniu stabilność działania swojego przedsiębiorstwa? Po pierwsze szukaj firm specjalizujących się w obsłudze informatycznej zatrudniających wykwalifikowanych specjalistów, których umiejętności potwierdzają ukończone szkolenia oraz certyfikaty.

W Kompanii Informatycznej pracują informatycy, których wiedza jest potwierdzona uznawanymi na całym świecie certyfikatami (np. Microsoft). Marek Nadstawny w Kompanii pełni rolę eksperta do spraw wdrożeń nowych technologii, audytów, szkoleń oraz rozwoju Firmy i Klientów. Jest trenerem technologii Microsoft oraz certyfikowanym specjalistą ds. infrastruktury Microsoft (certyfikaty MCT, MCSE, MCSA, MCITP, MCTS, MS, MOS, MCP). Łukasz Zaręba zajmujący się wsparciem firm oraz serwisem sprzętu i infrastruktury posiada tytuł Microsoft Certified Professional. Czy to wystarczy? Nie!

Język informatyków potrafi być zawiły i koniec końców niewiele z tego wszystkiego rozumiesz. Jak więc miałbyś podjąć decyzję o wdrożeniu konkretnych rozwiązań lub zaniechaniu działań, do których Twoi pracownicy już się przyzwyczaili. Właśnie dlatego w Kompanii stawiamy na ludzi będących nie tylko świetnymi informatykami, ale też potrafiących prostym językiem wytłumaczyć, jakie zmiany są potrzebne. Nie zapominamy też o najważniejszym ogniwie każdej firmy tj. pracownikach. Dlatego każda istotna zmiana kończy się szkoleniem.

Żeby jednak w ogóle móc rozmawiać o zmianach, informatyk powinien poznać Twoją firmę. Nie tylko w kwestiach związanych z infrastrukturą informatyczną, ale również pod kątem sposobu działania czy analizy najważniejszych procesów. Czego innego potrzebuje przecież biuro księgowe, a zupełnie czegoś innego agencja marketingowa. Dlatego w Kompanii Informatycznej nie tylko dokumentujemy, sprawdzamy, planujemy i piszemy procedury, a na koniec raportujemy pracę. Zanim zaczniemy, chcemy Cię poznać i zrozumieć Twój biznes! Bo każda firma jest inna.

Czego potrzebuje Twoja firma w ramach wsparcia IT?

Pracę informatyka zazwyczaj utożsamiamy z naprawą niedziałającego komputera lub z odzyskaniem kluczowych danych. Dobra obsługa IT to jednak znacznie więcej.

Poprawa jakości pracy

Sprawny sprzęt to jedno, ale w firmach pojawiają się też inne potrzeby. Wiele przedsiębiorstw o wiele lepiej działa, jeśli może posiadać jeden, wspólny dla wszystkich pracowników magazyn plików. By to zorganizować wystarczy użyć dostępnych na rynku, sprawdzonych narzędzi. Po zakupie oprogramowania trzeba je dodatkowo skonfigurować.

Coraz więcej firm zatrudnia też pracowników zdalnie. To oszczędność miejsca, zmniejszenie kosztów, a często również większa efektywność pracy. By jednak taka współpraca na odległość była możliwa, musimy zapewnić zdalny dostęp do plików firmy, ale w taki sposób, by nie mogły się do niej wedrzeć osoby niepowołane. To również jest zadanie dla informatyka!

Wysoka dostępność infrastruktury

Co to oznacza? W praktyce chodzi o sytuację idealną, w której jako przedsiębiorca nie musisz obawiać się o pojedyncze awarie. A te zdarzają się stosunkowo często, bo też istnieje wiele sposobności ku temu, by wystąpiły. Przykład?

Posiadasz serwer. Serwer ma 1 kabel do internetu, 1 kabel do Twojej sieci. Jeden kabel od zasilania (prąd).
Ile jest pojedynczych punktów potencjalnej awarii?
Serwer, sam w sobie – to jeden punkt, bo serwer może się popsuć.
Jego zasilanie – to drugi taki punkt. Sieć – trzeci. Dostęp do internetu – czwarty. Nie zagłębiając się w szczegóły, bo chodzi tylko o przykład – tak naprawdę tych punktów jest więcej, jeśli wejdziemy w specyfikę sprzętu samego serwera.
A gdyby mieć dwa serwery i kiedy jeden przestanie działać, automatycznie włączy się drugi?
Jeden punkt awarii mniej. Ale jak nie będzie internetu? Co z tego, .że masz dwa serwery, skoro jedno łącze internetowe… – pyta jeden z naszych specjalistów, Marek Nadstawny

Oczywiście rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana, ale istnieją sposoby na to, by uniezależnić się od pojedynczych awarii, które mogłyby spowodować całkowity paraliż pracy. Nawet wtedy, gdy wasze biuro zaleją sąsiedzi, a w jednym z pokojów wybuchnie pożar. Dzięki zapasowej serwerowni czy użyciu tzw. “chmury” Twoje dane i płynność pracy będą całkowicie bezpieczne!

Bezpieczeństwo firmy

W dzisiejszych czasach zapewni je nie firma ochroniarska, a dobry informatyk. Podstawą jest zablokowanie możliwości instalacji oprogramowania przez każdego z użytkowników. I nie chodzi nawet o ściągnięcie złośliwego oprogramowania, a o zainstalowanie programów, które są dostępne do darmowego domowego użytku, ale firmy powinny wykupywać licencję na te programy.

Inną sprawą jest brak właściwych zabezpieczeń infrastruktury. Lekkomyślność i brak wiedzy może skutkować włamaniem się do systemów firmy nieuprawnionych osób i wyrządzeniem przez nie wymiernych szkód. A takie rzeczy zdarzają się nadzwyczaj często!

Jednym z naszych klientów była kancelaria prawna, która potrzebowała jednorazowej pomocy informatyka. By wykonać usługę musieliśmy mieć hasło do serwera. W czasie, gdy pracownik kancelarii poszedł po hasło, udało nam się nie tylko zdobyć je samodzielnie, ale też wykonać usługę.

– Jak to możliwe?! – spytał zszokowany pracownik kancelarii, który wrócił po zaledwie 10 minutach nieobecności.

Hasło do wifi kancelarii wisiało na ścianie sali konferencyjnej. Dzięki niemu mogliśmy wejść do sieci i szybko przeskanować urządzenia używając w tym celu dostępnego dla każdego bezpłatnego oprogramowania. Wśród różnych urządzeń odezwała się także drukarka. Stara Konica Minolta – domyślne hasło 12345678. Weszliśmy. Skanowanie sieciowe na serwer skonfigurowane. Podane do tego hasło administratora (o zgrozo!) serwera. Odczytaliśmy je z gwiazdek (tak, da się!). Będąc w posiadaniu tego hasła mogliśmy już zrobić wszystko!

– I tak każdy może? – spytał pracownik kancelarii.

Absolutnie każdy. Wifi działa też przez ściany, więc wystarczy znać hasło i znajdować się w niewielkiej odległości od danego biura, by móc wejść w posiadanie pozostałych haseł, danych osobowych czy finansowych. Mając ten dostęp można też wyrządzić realne szkody infrastrukturze.

Proste usprawnienia

Wspólne kalendarze, koordynacja spotkań, informacja o wykorzystaniu sali konferencyjnej, a może piękny tablet przed wejściem do pokoju konferencyjnego z informacją kiedy i jakie są planowane spotkania w tym konkretnym pomieszczeniu, a kiedy jest wolne? To wszystko można zrobić. My jesteśmy od tego, by to wdrożyć.

Dokumentacja, która obniży koszty

Bezpieczeństwo informatyczne firmy to z jednej strony właściwe zabezpieczenia serwerów, ale z drugiej również archiwizacja haseł czy dokumentacji licencji. Jak wielu z Was zna wszystkie hasła niezbędne do obsługi systemu Waszej firmy? A kto zdał się na jednego pracownika lub firmę, która zarządza tymi hasłami? Koniec współpracy z tą osobą szybko zaburzy funkcjonowanie Waszego przedsiębiorstwa. Może też przynieść realne straty finansowe.

Na 10 firm, z którymi rozpoczynamy współpracę, dane do konta Microsoft lub klucze wielorazowe do aktywacji pakietów Office zna 1 firma. Pozostałe 9 będzie musiało w przypadku konieczności reinstalacji systemu – za grube pieniądze – zakupić licencje ponownie. Dlaczego? Bo nie posiadają dokumentacji tych licencji. Jedna licencja Office w edycji Home&Business (przeważająca w małych firmach) kosztuje około 800-900 zł netto. Na 1 komputer. Ile bylibyście w plecy kupując nowe licencje dla całej firmy?

Kompania Informatyczna: jak pracujemy?

Już wiesz, jakich usprawnień możesz oczekiwać od swojej obsługi informatycznej i na co należy zwrócić uwagę wybierając informatyka. Jak wygląda taka współpraca w praktyce?

W przypadku Kompanii Informatycznej współpraca z klientem rozpoczyna się od przeprowadzenia podstawowego wewnętrznego audytu infrastruktury. Dopiero na jego podstawie proponujemy dalsze kroki. Jeśli wspólnie z osobą decyzyjną w firmie uznamy obecny stan za wystarczający, przechodzimy do bieżącej usługi. Gdy wraz z klientem dostrzeżemy potrzebę usprawnień, ustalimy harmonogram prac opierając go na dostępnym budżecie na innowacje w sferze IT.

Audyt często wykazuje także nieprawidłowości w konfiguracji lub zabezpieczeniach. Poprawiamy je, by było sprawniej i bezpieczniej. Opisujemy także nasze spostrzeżenia i sugestie – porównując istniejącą infrastrukturę IT do potrzeb klienta. A skąd znamy jego potrzeby? Wywiad i analiza procesów zachodzących w firmie. Czasem wystarczy, by ktoś opisał jak wygląda obieg dokumentów, bym od razu wiedział, co mu zaproponować, by szło lepiej i szybciej, a także bezpieczniej. – mówi Łukasz Zaręba, który w Kompanii zajmuje się wsparciem klienta biznesowego.

Opieka informatyczna z naszej strony nie ogranicza się do gaszenia pożarów. W razie potrzeby możemy zaproponować specjalistów z różnych dziedzin: od serwerów, “chmury”, sprzętu i serwisu, a także stron www czy sieci komputerowych. Współpraca z nimi przebiega sprawnie dzięki opiekunowi klienta, który prowadzi cały projekt i doskonale rozumie potrzeby tej konkretnej firmy. I co najważniejsze: dzięki analizie potrzeb cena naszych usług zawsze jest dostosowana do realnego nakładu pracy, który należy wykonać w konkretnej firmie. Nie musisz się więc martwić, że w przypadku małej firmy będzie ponad możliwości budżetu.

 

ul. Czereśniowa 98 lok. 230
02-456 Warszawa

Biuro: 22 3507809

Opiekun techniczny: 509-416-760

Umowy/oferty: 504-174-014