) Czy warto zainwestować w dysk SSD? | Blog – Kompania Informatyczna

BLOG

Czy warto zainwestować w dysk SSD?

Większość użytkowników pragnie, aby ich komputery miały dużą moc obliczeniową, co przekłada się na efektywniejszą pracę. Uważają , że najlepszym rozwiązaniem będzie bardzo dobry procesor oraz dużo pamięci RAM. Oczywiście to prawda, ale istnieje jeszcze jeden ważny element, który może w dużym stopniu przełożyć się na wydajność naszego sprzętu w tańszy sposób.

Mówimy tutaj o dysku twardym, który bardzo często jest pomijany podczas składania naszej maszyny. Wielu użytkowników nie przykłada wagi do tego, jak został zaprojektowany ten element – po prostu ma mieć dużą pojemność i już. Bardzo często zdarza się że użytkownicy bronią się rękami i nogami przed dyskami SSD, z uwagi na ich małą pojemność i dosyć wysoką cenę. Ale według nas jest to element, który naprawdę warto posiadać, ponieważ wydajność tego rodzaju sprzętu jest naprawdę ogromna. Zamiast kupować procesor za 1500zł możemy zdecydować się na dysk SSD i dzięki temu znacząco podbić wydajność komputera.

Ale zasadniczo, to czemu dyski SSD są takie nadzwyczajne? Ze względu na ich budowę zamiast standardowego talerza pokrytego magnetycznym nośnikiem danych i jednej pary głowic do zapisu oraz jednej do odczytu, mamy tutaj kilka równoległych kości NAND. W praktyce zamiast jednego źródła danych, mamy ich kilka, co bezpośrednio przekłada się na większą wydajność. Takie samo zjawisko występuje podczas dostawiania kości RAM – cztery o pojemności 4Gb będą działać szybciej niż dwie po 8GB każda.

Jednak co zrobić gdy dysk SSD o pojemności 128GB kosztuje tyle, co HDD, którego pojemność wynosi 1TB? Opcje są trzy: szarpnąć się i kupić SSD i cieszyć się ogromną prędkością transferu danych, całkowicie zignorować sprawę i męczyć się z wolnym transferem lub trzecie wyjście – kupić i to i to. Użyć pamięci HDD jako magazynu danych, które nie używamy tak często oraz dysk SSD, który posłuży nam do obsługi systemu operacyjnego oraz najczęściej używanych programów.

Podsumowując – pamięć SSD na pewno odstrasza swoim stosunkiem cenowym złotówki do GB, ale możliwości, które oferuje są naprawdę nieporównywalne, co możecie zobaczyć na powyższym wykresie. Może zamiast kupowania najlepszego procesora, lepiej zdecydować się na dysk SSD i cieszyć się ogromną wydajnością.

Artykuł jest również dostępny tutaj – jestem jego autorem

ul. Czereśniowa 98 lok. 230
02-456 Warszawa

Biuro: 22 3507809

Opiekun techniczny: 571-601-698

Umowy/oferty: 571-601-700