Są pewne rzeczy w życiu człowieka, które są na tyle oczywiste, że trudno sobie wyobrazić życie bez nich. To normalne, że wstajesz rano, jesz śniadanie, pijesz kawę i spokojnie siadasz do laptopa. Zupełnie jasne jest to, że gdy naciskasz klawisze klawiatury, na ekranie komputera pojawiają się literki lub po prostu wykonuje on Twoje polecenia. Trudno się dziwić, że gdy klawiatura komputera nie działa wpadasz w popłoch! Jak włączyć klawiaturę w laptopie?!

Jak włączyć klawiaturę w laptopie?

PxHere

Jak włączyć klawiaturę w laptopie? 

Włączenie klawiatury w laptopie może wydawać się oczywistym zadaniem, ale czasami różne ustawienia systemowe lub przypadkowe naciśnięcia klawiszy mogą wpłynąć na jej funkcjonalność. Zamiast tracić głowę i złorzeczyć martwej nauturze, sprawdź krok po kroku, jak włączyć klawiaturę w laptopie!

Krok 1: Sprawdź, czy klawiatura jest fizycznie podłączona

Najprostsze rozwiązania czasami są najmniej oczywiste. Zacznij od upewnienia  się, że klawiatura jest odpowiednio podłączona do laptopa. W przypadku większości laptopów klawiatura jest podłączana bezprzewodowo lub przez port USB, więc sprawdź, że wszystkie kable są dobrze wpięte. W przypadku klawiatury bezprzewodowej upewnij się, że bateria włożona do klawiatury nie wymaga wymiany.

Krok 2: Sprawdź status klawisza „Num Lock” i „Caps Lock”

Jeśli niektóre klawisze na klawiaturze nie działają, warto sprawdzić, czy klawisze „Num Lock” (blokada numeryczna) lub „Caps Lock” (wielkie litery) przypadkiem nie są włączone. Przełączanie ich stanu może naprawić niektóre problemy z funkcjonalnością klawiatury.

Krok 3: Zrestartuj laptopa

Złoty środek, który zna większość użytkowników komputerów może pomóc również w przypadku niedziałającej klawiatury! Drobne problemy z klawiaturą mogą wynikać z problemów z systemem. Wykonanie pełnego restartu laptopa może pomóc w przywróceniu jej działania.

Krok 4: Sprawdź menadżer urządzeń

Jeśli klawiatura nadal nie działa, można sprawdzić Menadżera Urządzeń w systemie operacyjnym. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę „Mój Komputer” lub „Ten Komputer” na pulpicie, a następnie wybierz „Zarządzaj”. W oknie Zarządzania komputerem wybierz „Menadżer Urządzeń” i rozwiń sekcję „Klawiatury”. Jeśli widzisz jakiekolwiek żółte wykrzykniki lub pytajniki obok urządzenia klawiatury, może to oznaczać problem z jej sterownikami. W takim przypadku spróbuj zaktualizować lub ponownie zainstalować sterowniki.

Krok 5: Przetestuj klawiaturę w trybie bezpiecznym

Chcąc włączyć klawiaturę laptopa, spróbuj uruchomić laptopa w trybie bezpiecznym. W tym trybie system operacyjny jest uruchamiany z minimalnymi sterownikami i usługami, co może pomóc zidentyfikować, czy problem jest związany z oprogramowaniem lub sprzętem.

Krok 6: Skorzystaj z zewnętrznej klawiatury

Jeśli wszystkie powyższe kroki zawiodą, a klawiatura laptopa wciąż nie działa, warto podłączyć zewnętrzną klawiaturę i sprawdzić, czy problem nie leży wewnętrznie w klawiaturze laptopa. Jeśli zewnętrzna klawiatura działa poprawnie, może to oznaczać, że klawiatura laptopa wymaga naprawy lub wymiany.

Krok 7: Zdaj się na pomoc specjalistów

Wszystkie 6 kroków masz już za sobą, a klawiatura wciąż nie działa? Czas wytoczyć ciężkie działa i zaprząc do pracy specjalistów. W Kompanii Informatycznej cenimy Twój czas, więc o ile to możliwe postaramy się pomóc łącząc się zdalnie z Twoim komputerem. Nie musisz czekać na przyjazd informatyka, ani lecieć z laptopem przez pół miasta! Nasz specjalista postara się przywrócić działanie klawiatury tak szybko, jak to możliwe. Po prostu: skontaktuj się z nami>>>

Klawiatura nie działa – możliwe przyczyny i sposoby naprawy

Zastanawiasz się, jak to możliwe, że klawiatura nie działa? Cóż, myszkę komputera można podejrzewać o taki bunt, ale klawiatura? To prawie jak ręka, która odmawia posłuszeństwa! Jak ona może Ci to robić? Otóż twoja klawiatura komputerowa może nie działać z różnych powodów. Oto kilka najbardziej powszechnych:

 • Uszkodzenie fizyczne: Jeśli na klawiaturę wylało się jakieś płynne substancje lub upadła, mogło to spowodować uszkodzenie mechaniczne. W takim przypadku może być konieczna naprawa lub wymiana klawiatury.
 • Brak zasilania: Jeżeli używasz klawiatury bezprzewodowej, upewnij się, że jest naładowana lub ma działające baterie.
 • Problemy z połączeniem: Upewnij się, że klawiatura jest prawidłowo podłączona do komputera. Jeżeli używasz klawiatury bezprzewodowej, sprawdź czy połączenie Bluetooth lub WiFi działa poprawnie.
 • Błędy sterowników: Sterownik klawiatury może być uszkodzony lub nieaktualny. Spróbuj zaktualizować sterownik klawiatury w Menedżerze urządzeń systemu Windows lub w ustawieniach systemu, jeśli korzystasz z macOS.
 • Konflikty z oprogramowaniem: Czasem pewne programy mogą zakłócać prawidłowe działanie klawiatury. Sprawdź, czy problem występuje również po zamknięciu wszystkich aplikacji lub po restarcie systemu.
 • Błędy systemowe: W systemie operacyjnym mogą wystąpić błędy, które zakłócają działanie klawiatury. W takim przypadku spróbuj zrestartować komputer lub użyć narzędzi do rozwiązywania problemów dostępnych w systemie operacyjnym.
 • Ustawienia regionalne: Jeśli problem polega na tym, że niektóre klawisze nie dają oczekiwanych znaków, sprawdź, czy ustawienia języka klawiatury są poprawne.

Pamiętaj, że różne klawiatury mogą wymagać różnych podejść do rozwiązywania problemów. Nie zawsze da się rozwiązać je samodzielnie, ale przecież walka z klawiaturą nie jest core Twojego biznesu ani sensem życia prywatnego! Zamiast podejmować nierówną walkę, zawsze możesz skorzystać z outsourcingu IT.

Blokada klawiatury: Jak wyłączyć funkcję i odzyskać normalne działanie klawiatury?

Blokada klawiatury może być frustrującym problemem, który może występować na różnych urządzeniach, w tym na laptopach, tabletach czy smartfonach. Może uniemożliwić korzystanie z klawiatury i wprowadzanie tekstu. Mamy w zanadrzu kilka prostych sposobów, które pomogą Ci wyłączyć blokadę klawiatury i przywrócić jej normalne działanie. Zerknij, jak rozwiązać ten problem na różnych urządzeniach.

Blokada klawiatury na laptopie:

 • Sprawdź klawisz funkcyjny (Fn): Wiele laptopów ma specjalny klawisz funkcyjny oznaczony jako „Fn”. Trzymając ten klawisz wciśnięty, szukaj innego klawisza na klawiaturze, który ma symbol blokady klawiatury (zazwyczaj ikonka kłódki lub kłódki z literą „K”). Naciśnij ten klawisz razem z klawiszem „Fn”, aby włączyć/wyłączyć blokadę klawiatury.
 • Sprawdź klawisz „Num Lock” (NumLock): Czasami blokada klawiatury może wynikać z włączenia trybu klawiatury numerycznej. Wciśnij klawisz „Num Lock” na klawiaturze, aby sprawdzić, czy to rozwiązuje problem.
 • Sprawdź ustawienia w systemie operacyjnym: Możesz również sprawdzić ustawienia w systemie operacyjnym, aby upewnić się, że nie są aktywne żadne ze specjalnych opcji blokady klawiatury. Przejdź do „Panelu sterowania” lub „Ustawień” na swoim laptopie i poszukaj opcji związanych z klawiaturą.
 • Restart laptopa: Czasami prosty restart laptopa może rozwiązać problemy z blokadą klawiatury. Wyłącz laptop, zaczekaj kilka sekund, a następnie włącz go ponownie.

Blokada klawiatury na smartfonie:

 • Sprawdź fizyczny przycisk blokady: Jeśli korzystasz z fizycznego przycisku blokady na smartfonie, upewnij się, że nie jest aktywny. Często znajduje się on na boku urządzenia.
 • Sprawdź ustawienia systemu: Otwórz ustawienia systemu na swoim smartfonie i przejrzyj opcje związane z klawiaturą lub blokadą. Upewnij się, że przypadkowo nie włączyła się funkcja blokady klawiatury.
 • Zresetuj ustawienia klawiatury: W niektórych przypadkach zresetowanie ustawień klawiatury może pomóc. W ustawieniach smartfona poszukaj opcji związanej z klawiaturą i spróbuj przywrócić ustawienia domyślne.
 • Przeinstaluj klawiaturę: Jeśli problem nadal występuje, spróbuj przeinstalować klawiaturę na swoim smartfonie. W ustawieniach smartfona znajdź sekcję dotyczącą aplikacji i zarządzania nimi, a następnie przejdź do aplikacji klawiatury. Tam możesz wybrać opcję odinstalowania lub przycisk „Wyczyść dane”.

Pamiętaj, że w różnych modelach urządzeń i systemach operacyjnych mogą występować różnice w nazwach opcji czy lokalizacji ustawień, ale ogólnie opisane wyżej kroki powinny pomóc Ci w wyłączeniu blokady klawiatury i przywróceniu normalnego działania klawiatury na Twoim urządzeniu. Żaden z nich nie działa? Może to wskazywać na uszkodzenie sprzętu. Wówczas niezbędna będzie pomoc specjalisty.

Blokada klawiatury? Skrót klawiszowy pomoże włączyć klawiaturę w laptopie!

Opisane wyżej sposoby radzenia sobie z niedziałającą klawiaturą zazwyczaj są skuteczne, jednak warto wiedzieć, że istnieje kilka skrótów klawiszowych, które umożliwiają szybkie wyłączenie i włączenie blokady klawiatury. Część z nich już omówiliśmy, ale zbierzmy w jednym miejscu wszystkie skróty klawiszowe, które wyłączą blokadę klawiatury. Oto i one!

 • Skrót klawiszowy NumLock (Num Lock): Jednym z najczęstszych skrótów klawiszowych odpowiedzialnych za blokadę klawiatury jest „NumLock”. Odpowiada on za aktywację i dezaktywację trybu numerycznego na klawiaturze numerycznej (zlokalizowanej zazwyczaj na prawej stronie klawiatury). Aby sprawdzić, czy to skrót jest odpowiedzialny za problem blokady klawiatury, po prostu naciśnij klawisz „NumLock”. Jeśli blokada zostanie wyłączona lub włączona, to znaczy, że problem został rozwiązany.
 • Skrót klawiszowy Fn + NumLock: W niektórych laptopach klawisz „NumLock” może być zintegrowany z klawiszem funkcyjnym „Fn”. W takim przypadku należy nacisnąć i przytrzymać klawisz „Fn”, a następnie jednocześnie nacisnąć „NumLock”, aby wyłączyć lub włączyć blokadę klawiatury.
 • Skrót klawiszowy Blokady (Caps Lock): Klawisz „Caps Lock” odpowiedzialny jest za zmianę trybu litery (małe/duże litery) na klawiaturze. Czasami przypadkowe włączenie „Caps Lock” może powodować, że wprowadzany tekst wydaje się być pisany wielkimi literami. Aby wyłączyć blokadę „Caps Lock”, wystarczy po prostu nacisnąć ten klawisz. Zobaczysz, że na klawiaturze zgasnie dioda „Caps Lock”, co oznacza, że funkcja została dezaktywowana.
 • Skrót klawiszowy Scroll Lock: Mniej popularnym, ale nadal istniejącym skrótem klawiszowym jest „Scroll Lock”. Ten skrót pierwotnie służył do aktywacji trybu przewijania klawiatury, ale obecnie ma znikome znaczenie. Niemniej jednak, przypadkowe jego wciśnięcie może spowodować blokadę klawiatury. Aby wyłączyć „Scroll Lock”, wystarczy nacisnąć klawisz „Scroll Lock”. Jeśli to jest przyczyną problemu, powinien on zostać natychmiast rozwiązany.

Warto podkreślić, że skróty klawiszowe mogą się różnić w zależności od modelu laptopa lub komputera. Zerknij też na specjalne oznaczenia na klawiaturze, które wskazują, który klawisz jest odpowiedzialny za blokadę klawiatury.

Jak odblokować klawiaturę w laptopie?

Nietrudno zauważyć, że problem z niedziałającą klawiaturą w laptopie czy komputerze zazwyczaj da się szybko rozwiązać. Jednym z najprostszych sposobów, który zna każdy użytkownik komputera jest zwyczajny restart urządzenia. Gdy to nie pomoże, warto sprawdzić działanie klawiszy funkcyjnych, które mają magiczną moc włączania i wyłączania klawiatury przy przypadkowym (lub też celowym!) naciśnięciu. Za prawidłowe działanie klawiatury odpowiedzialne są sterowniki komputera, które od czasu do czasu należy zaktualizować, zanim jednak się za to zabierzesz sprawdź coś prostszego: czy klawiatura jest podłączona do komputera oraz czy w przypadku klawiatur bezprzewodowych jest naładowana/ma działającą baterię.

Większość tych czynności jest banalnie prostych i z powodzeniem zrealizujesz je krok po kroku. Jeśli jednak masz je już za dobą i nadal nie wiesz jak włączyć klawiaturę w laptopie, skorzystaj z pomocy dobrego informatyka. On z pewnością będzie wiedział, jak odblokować klawiaturę w laptopie!

FAQ

Oto odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące problemów z klawiaturą:

Jak odblokować pisanie na klawiaturze?

Jeśli Twoja klawiatura jest zablokowana i nie możesz wprowadzać tekstu, najpierw sprawdź, czy przypadkiem nie włączyła się blokada klawiatury, na przykład przez aktywację klawisza „NumLock” lub „Caps Lock”. Jeśli blokada została włączona, po prostu naciśnij odpowiedni klawisz (NumLock lub Caps Lock), aby ją wyłączyć.

Co zrobić, gdy klawiatura nie działa?

Jeśli klawiatura całkowicie nie działa, warto najpierw spróbować podłączyć ją do innego portu USB lub sprawdzić, czy działa na innym komputerze. Upewnij się, że kabel lub bezprzewodowe połączenie są w pełni działające. W przypadku klawiatury zewnętrznej sprawdź, czy podłączono ją poprawnie do odpowiedniego portu. Jeśli problem nadal występuje, możliwe, że klawiatura jest uszkodzona i wymaga naprawy lub wymiany.

Co zrobić, gdy nie działa klawiatura w laptopie?

Gdy klawiatura w laptopie nie działa, najpierw upewnij się, że blokada klawiatury nie jest aktywowana. Sprawdź klawisze „NumLock”, „Caps Lock” lub inny skrót odpowiedzialny za blokadę i spróbuj go wyłączyć. Jeśli problem nadal występuje, wykonaj restart laptopa. Jeśli to nie rozwiąże problemu, podłącz zewnętrzną klawiaturę do laptopa i sprawdź, czy działa poprawnie. Jeśli klawiatura zewnętrzna działa, może to wskazywać na problem z klawiaturą wewnętrzną, który wymaga serwisu lub wymiany.

Dlaczego nie mogę pisać na klawiaturze?

Istnieje kilka powodów, dla których nie możesz pisać na klawiaturze. Mogą to być problemy z blokadą klawiatury, uszkodzenia fizyczne klawiatury, problemy z połączeniem (w przypadku klawiatur bezprzewodowych), awarie systemu operacyjnego lub oprogramowania klawiatury. Sprawdź, czy klawiatura nie jest przypadkowo zablokowana, czy kable lub połączenia są w porządku. Wykonaj restart systemu i sprawdź, czy to rozwiązuje problem. Jeśli nie, konieczna może być naprawa lub wymiana klawiatury.


Bibliografia

 • Smith, J. (2021). „7 Common Laptop Keyboard Problems & How to Fix Them.” MakeUseOf. Dostępne online: https://www.makeuseof.com/laptop-keyboard-problems/
 • Laptop Mag. (2021). „How to Fix a Laptop Keyboard That Isn’t Working.” Laptop Mag. Dostępne online: https://www.laptopmag.com/articles/fix-keyboard
 • How-To Geek. (2020). „How to Troubleshoot Keyboard Problems on Your Windows PC.” How-To Geek. Dostępne online: https://www.howtogeek.com/340163/how-to-troubleshoot-keyboard-problems-on-your-windows-pc/
 • Microsoft Support. (2021). „Troubleshoot wired keyboards that don’t respond or that type wrong characters.” Microsoft Support. Dostępne online: https://support.microsoft.com/en-us/windows/troubleshoot-wired-keyboards-that-don-t-respond-or-that-type-wrong-characters-b4d1fe2d-65c1-f2a0-3fe8-c89c52511b0b
 • Techwalla. (2021). „How to Fix a Laptop Keyboard That Won’t Type.” Techwalla. Dostępne online: https://www.techwalla.com/articles/how-to-fix-a-laptop-keyboard-that-wont-type
 • Wirtualna Biblioteka Nauki i Praktyki (2021). Awaria klawiatury. Co zrobić, gdy klawiatura przestaje działać? https://wbn.edu.pl/awaria-klawiatury-co-zrobic-gdy-klawiatura-przestaje-dzialac/
 • Microsoft Support (2021). Rozwiązywanie problemów z klawiaturą w systemie Windows. https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/rozwi%C4%85zywanie-problem%C3%B3w-z-klawiatur%C4%85-w-systemie-windows-efb190c1-c5b8-9d4d-4c0b-3dc9f3b6759a
 • HP Support (2021). Problemy z klawiaturą na laptopie HP – Rozwiązywanie problemów. https://support.hp.com/pl-pl/document/c03857090
 • Dell Support (2021). Rozwiązywanie problemów z klawiaturą i myszą. https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-pl/000140106/rozwiązywanie-problemów-z-klawiaturą-i-myszą
 • HowToGeek (2021). How to Fix Keyboard Not Working on Windows 10. https://www.howtogeek.com/658183/how-to-fix-keyboard-not-working-on-windows-10/
 • Tom’s Guide (2021). How to fix a broken keyboard. https://www.tomsguide.com/how-to/how-to-fix-a-broken-keyboard