Office 365 jest zbiorem aplikacji i usług oferowanych przez Microsoft. Pierwotnie była to usługa skierowana głównie do klienta korporacyjnego, ale obecnie korzystają z niej również małe firmy oraz użytkownicy indywidualni. Jak zainstalować Office 365? Jaka jest jego cena? W jaki sposób anulować subskrypcję? W tym artykule odpowiemy na wszystkie te pytania!

Co to jest office 365?

Office 365 to pakiet programów i aplikacji, z których można korzystać w ramach wykupionej subskrypcji. Test beta pakietu Office 365 miał miejsce w październiku 2010. 28 czerwca 2011 Microsoft udostępnił pakiet pierwszym użytkownikom. Najpierw byli to jedynie klienci korporacyjni, a sam Office 365 zwykło się uważać za następcę Microsoft Business Productivity Online Suite (BPOS). Wydanie Microsoft Office 2013 zawierało nowe plany skierowane do firm różnej wielkości, a także do indywidualnych użytkowników. Całkiem niedawno, bo 21 kwietnia 2020 r. skierowane do klientów indywidualnych plany Office 365 zostały przemianowane na Microsoft 365.

Oprócz tradycyjnego oprogramowania na komputery Microsoft oferuje subskrybentom usługi dla środowisk biznesowych w chmurze takie jak Exchange Server, Skype for Business Server i SharePoint, których zadaniem jest ułatwienie wspólnej pracy zdalnej. Co ważne wszystkie plany Office 365 zawierają automatyczne aktualizacje, za które nie trzeba dodatkowo płacić. To zdecydowanie odróżnia Office 365 od konwencjonalnych licencji Microsoft, w przypadku których nowe wrsje wymagają dokupienia nowych licencji.

Office 365: cena

28 czerwca 2011 – to wówczas Microsoft zaczął kusić pierwszych użytkowników możliwością wypożyczenia pakietu Office, a nie jak dotychczas – kupienia go. Całkiem niedawno, bo w czwartym kwartale 2017 roku przychody z Office 365 po raz pierwszy w historii firmy były większe, niż przychody ze sprzedaży licencji oprogramowania Micrsoft Office. Jak wygląda polityka cenowa i za ile kupimy pakiet Office 365? To zależy od tego, na który z planów się zdecydujemy i czy planujemy używać go w celach indywidualnych czy w ramach firmy. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Office 365 dla firm

Pakiet Office 365 dla firm to sposób na zapewnienie pracownikom dostępu do osób, informacji oraz wszelkich danych niezbędnych do pracy z pełną skutecznością na dowolnym urządzeniu i w dowolnym miejscu. To rozwiązanie, dzięki któremu nasze biuro może być dosłownie wszędzie, a my możemy nim sprawnie zarządzać oraz skrócić czas pracy upraszczając procedury. Co ważne dzięki inteligentnym zabezpieczeniom Microsoft dba także o ochronę danych i informacji. W ramach Office 365 dla firm możemy wybierać spośród kilku pakietów.

  • Microsoft 365 Business Basic (dawniej Office 365 Business Essentials) to najtańszy z dostępnych pakietów. Kosztuje jedynie 4,20 Euro/miesięcznie przy założeniu rocznego zobowiązania. Pakiet obejmuje jedynie internetowe i mobilne wersje aplikacji Word, Excel i PowerPoint. Nie ma natomiast klasycznych wersji aplikacji pakietu Office. Wykupując ten pakiet masz zapewnioną możliwość korzystania z poczty e-mail i kalendarza, przechowywania i udostępniania plików, a także pracy zespołowej i komunikacji. W razie problemów możesz liczyć na pomoc techniczną. Microsoft 365 Business Basic to najlepsze rozwiązanie dla firm, które potrzebują usługi Microsoft Teams i magazynu w chmurze.
  • Microsoft 365 Business Standard (dawniej Office 365 Business Premium) kosztuje 10,5 Euro przy zobowiązaniu do płatności za rok z góry. Od poprzedniej wersji różni go to, że zawiera klasyczne wersje aplikacji pakietu Office dla komputerów PC oraz Mac. Możemy też korzystać z narzędzi do budowania firmy i zarządzania nią: planować harmonogramy, zadania zespołu oraz terminy spotkań z klientami.
  • Microsoft 365 Business Premium (dawniej Microsoft 365 Business) to najdroższy – 16,9 Euro/miesiąc – i zarazem najszerszy z pakietów Microsoft 365. W ramach niego otrzymujemy dostęp do wszystkich funkcji zawartych w wersji Business Standard oraz zaawansowaną ochronę przed cyber przestępcami. Zyskujemy też możliwość zarządzania urządzeniami przenośnymi i komputerami.

Oprócz wyżej wymienionych pakietów możemy zdecydować się jedynie na korzystanie z aplikacji Microsoft 365 dla firm (dawniej Office 365 Business). W cenie 8,80 Euro/miesiąc otrzymujemy aplikacje pakietu Office na różne urządzenia oraz magazyn plików w chmurze. Nie mamy natomiast poczty biznesowej e-mail ani usługi Microsoft Teams, która umożliwoa spotkania online oraz prowadzenie rozmów z nawet 250 osobami.

Office 365 dla dużych przedsiębiorstw

Zupełnie inaczej kształtuje się oferta skierowana do dużych przedsiębiorstw. Mamy tu trzy pakiety:

  • Microsoft 365 F3 (awniej Microsoft 365 F1), który kosztuje 8,40 Euro za użytkownika/miesiąc. Pakiet umożliwia komunikację z pracownikami.
  • Microsoft 365 E3, którego cena wynosi 31,50 Euro za użytkownika/miesiąc. W pakiecie otrzymamy dostęp do podstawowych produktów i funkcji na platformie Microsoft 365
  • Microsoft 365 E5 – pełen pakiet kosztujący 53,70 Euro. Jego użytkownicy mają dostęp do produktów i funkcji na platformie Microsoft 365, m.in. do usługi Advanced Threat Protection, zaawansowanych zabezpieczeń oraz narzędzi ułatwiających współpracę.

Jak zainstalować office 365?

Korzystanie z pakietu Office 365 możesz rozpocząć dopiero po opłaceniu usługi. Przy pakietach Office 365 Business Essentials oraz Enterprise E1 otrzymasz dostęp online przez przeglądarkę – i tylko w ten sposób będziesz móc z nich korzystać. Instalacja aplikacji na komputerze lub urządzeniu mobilnym jest możliwa w przypadku pozostałych pakietów Office 365, m.in Office 365 Business czy Office 365 Business Premium. Jak wygląda to w praktyce? Po zakupieniu usługi zostajesz automatycznie przekierowany do instalacji. W dalszej kolejności wystarczy krok po kroku wykonywać polecenia, które pojawiają się na ekranie komputera. Instalacja nie potrwa długo. Po jej zakończeniu będziesz mógł od razu korzystać z pakietu.

Logowanie do office 365

Chcąc zalogować się do usługi Office 365 należy przejść na stronę Microsoft i kliknąć „Zaloguj się”. W dalszej kolejności wpisujemy swój e-mail, telefon lub skype, a po kliknięciu „Dalej”, również hasło.

Jak anulować subskrypcję office 365?

Chcąc anulować subskrypcję:

  1. Wybierz pozycję Usługi i subskrypcje. Zaloguj się przy użyciu konta Microsoft użytego do zakupu subskrypcji.
  2. Znajdź subskrypcję i wybierz pozycję Zarządzaj.
  3. W zależności od typu subskrypcji wybierz Anuluj bądź Uaktualnij lub anuluj.
  4. Następnie, aby kontynuować anulowanie subskrypcji postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na stronie.

Źródła:
https://www.pcmag.com/archive/microsoft-office-365-launching-june-28-265291
https://www.pcworld.com/article/2026703/office-365-vs-office-2013-should-you-rent-or-own-.html
https://support.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365
https://support.microsoft.com/