BLOG

ITechDay – konferencja oczami prelegenta

28 Września 2015 odbyła się w siedzibie Microsoft Polska (Warszawa, Aleje Jerozolimskie) konferencja ITechDay. To typowo techniczne, cykliczne wydarzenie- bez sprzedaży i reklam- było tym razem poświęcone Windows 10. Ponieważ miałem okazję być na niej prelegentem (prezentowany przeze mnie temat to 10 Deployment Tips), mogłem być tam wcześniej i przyjrzeć się konferencji „od kuchni”.

Konferencję organizowała WGUISW (czyli Warszawska Grupa Użytkowników i Specjalistów Windows), a samo wydarzenie było (podobnie jak uczestnictwo w spotkaniach WGUISW) – darmowe. Zespół organizacyjny WGUISW stanął na wysokości zadania. Przygotowania rozpoczęły się w piątek. W poniedziałek o świcie cała ekipa była na miejscu i pilnowała, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Tu należą się pochwały dla organizatorów. Armia ludzi pracowała od bladego światu na to, by się udało. I wiecie co? Udało się. Ba, bardzo się udało, jeśli nie po prostu- najlepiej!

Z resztą- nie wątpiłem w to. Ekipa WGUISW wie co robi, nie jest to pierwsza organizowana przez Grupę konferencja.
Fakt, iż konferencja była darmowa nie oznaczało spadku jakości sesji tematycznych- wręcz przeciwnie, ponieważ z WGUISW zrzeszonych jest wielu znanych i szanowanych w Polsce specjalistów IT. Wśród prelegentów, poza mną, byli:

Paweł Pławiak – Microsoft Certified Trainer, wykładowca akademicki, CEO w CBSG Polska. Posiada certyfikaty Microsoft pierwszej (MCP/MCSA/MCSE), drugiej (MCTS/MCITP) i trzeciej generacji (MOS/MTA/MCSA/MCSE). Od lipca 2009 roku MVP w kategorii Directory Services. Regularnie uczestniczy w wielu projektach i wdrożeniach, gdzie pełni rolę konsultanta rozwiązań opartych o platformy serwerowe Windows, System Center, Microsoft Azure, Office 365 i Intune. Współtwórca przewodników bezpieczeństwa dla Rządowego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe. Współpracuje z Microsoft w zakresie certyfikacji zawodowych. Twórca witryny www.certbook.it oraz lider Warszawskiej Grupy Użytkowników i Specjalistów Windows (www.wguisw.org)

Marcin Ostrowski – Microsoft Certified Trainer, CTO w CBSG Polska wieloletni administrator sieci i systemów w odpowiedzialny za zarządzanie i utrzymanie usługi Active Directory rozproszonej po wielu lokalizacjach na terenie Europy. Posiada certyfikaty: MCP, MCTS, MCSA, MCSE. Systematycznie podnosi kwalifikacje i zdobywać nowe certyfikaty. Uczestnik spotkań Warszawskiej Grupy Użytkowników i Specjalistów Windows (www.wguisw.org). Zainteresowania skupiają się wokół Hyper-V, System Center oraz wdrażania systemów.

Mariusz Kędziora – Od 2007 roku pracuje w firmie Microsoft w dziale Nowych Technologii (DX). Na co dzień odpowiedzialny za wsparcie wiedzą techniczną osób zainteresowanych technologiami Microsoft (z zakresu Windows Infrastructure – Windows 8/10, Windows Server, System Center, Azure). Pomaga ludziom w zdobywaniu wiedzy, dotyczącej nowych produktów, rozwiązań i technologii Microsoft. Posiada certyfikaty: MCSE Private Cloud, MCSA, MCT i VCP5.
Przed podjęciem pracy w Microsoft pracował w firmach sektora IT. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, kierunek Automatyka i Robotyka. Prowadzi firmowego bloga ewangelista.IT, na którym wyjaśnia prostym językiem trudne tematy IT.

Krzysztof Bińkowski – Trener i konsultant w firmie NET COMPUTER, ekspert informatyki śledczej oraz bezpieczeństwa systemów Windows. Specjalizuje się w tematyce informatyki śledczej, bezpieczeństwa systemów IT, serwerów Windows, podpisu elektronicznego i cyfrowego. Aktywny autoryzowany trener firmy Microsoft, EC-COUNCIL. Posiada liczne certyfikaty, między innymi: MCT, CEI, CEH, ECSA, MCSA, MCITP, MCSE Security, Novell CNE, ACE. Promuje stosowanie podpisu cyfrowego i wykorzystanie PKI. Społeczny notariusz firmy StartSSL. ISSA Senior Member oraz członek Stowarzyszenia Instytut Informatyki Śledczej oraz Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych. Autor występował na konferencjach (między innymi MTS, SEMAFOR, TAPT oraz innych) prezentując tematykę bezpieczeństwa oraz informatyki śledczej.

 

Takie grono na pewno gwarantuje wysoki poziom sesji tematycznych.

Paweł Pławiak i Marcin ostrowski prezentowali temat MDM, czyli Mobile Device Management. Mogliśmy spojrzeć, jakie możliwości ma MDM oraz jak go w prosty sposób skonfigurować na urządzeniach. Sesja pełna była ciekawych przypadków, a panowie z Firmy CBSG Polska zaprezentowali najwyższy poziom wiedzy i praktyki. W ciągu godziny przekonali mnie, że muszę wdrożyć MDM w swoim środowisku. Przekonanie szefa na pewno nie będzie trudne po tym, co zobaczyłem podczas sesji. Jednym słowem- z urządzeniami można wszystko!

Chwilę po nich Mariusz Kędziora zaprezentował wszystkie nowości i nieznane zakamarki Windows 10. Nowe skróty, nowe zachowanie okien- wszystko nowe. Na koniec zaskoczył grą, w której wszyscy uczestnicy konferencji odpowiadali na pytania techniczne, a najlepsi zdobyli ciekawe nagrody. Kreatywne podejście, ciekawy sposób opowiadania i sesja ciekawa tematycznie to niewątpliwie klucz do sukcesu tej prezentacji.

Tematem sesji Krzysztofa Bińkowskiego było, oczywiście, bezpieczeństwo Windows 10. Dla mnie była to niesamowicie inspirująca sesja, gdyż zyskałem zupełnie nowe podejście do uwierzytelniania wieloskładnikowego. I zupełnie nowe podejście do pinów czy biometrii. Udało mu się przekonać mnie- sceptyka – do wdrożenia takich rozwiązań w organizacji, w której ja jestem administratorem. Sesja bardzo ciekawa i pełna eksperymentów- testowaliśmy Windows Hello, czyli rozpoznawanie twarzy w Windows 10. Zdradzę wynik eksperymentu- nie można zalogować się zdjęciem…

Ocenę mojej sesji pozostawiam audytorium, natomiast ja sam byłem zadowolony z frekwencji (mimo, iż moja sesja była ostatnią i w dodatku po obiedzie, prawie wszyscy na niej zostali do końca!).

Partnerzy konferencji również stanęli na wysokości zadania- darmowe wydarzenie było najlepiej zaopatrzoną w nagrody konferencją IT, na jakiej byłem. Nagrody nie mieściły się na dwóch stołach i było ich więcej niż gości. Dodatkowo dla wszystkich była pyszna kawa, ciastka, pizza i zimne napoje. Partnerzy mieli też swoje stoiska, gdzie można było porozmawiać ze specjalistami i wymienić się wiedzą.

Jeśli miałbym podsumować wydarzenie w punktach i wystawić oceny w skali szkolnej, wyglądałoby to tak:

Przygotowanie i organizacja: 6+

Tematyka sesji: 6+

Partnerzy: 6+

Nagrody: 6+

Pizza: 5+ (bo nie było mojej ulubionej 😉 )

 

O tym, jak dobre są to konferencje i na jak dobrym poziomie są przez WGUISW organizowane niech świadczy fakt, że miejsca na ITechDay skończyły się w dniu, w którym ruszyły zapisy.

Dla tych, których nie było lub nie mogli dotrzeć: wszystkie prezentacje dostępne są na stronie http://wiki.wguisw.org w sekcji Konferencje > ITechDay 28.09.2015

No cóż- kto nie zdążył, niech żałuje, a ja polecam już interesować się kolejną edycją, bo kolejny ITechDay już czai się za rogiem;)

 

ul. Czereśniowa 98 lok. 230
02-456 Warszawa

Biuro: 22 3507809

Opiekun techniczny: 571-601-698

Umowy/oferty: 571-601-700