BLOG
Masz problem z aktywacją Office 2013 – przeczytaj ten wpis!
Ostatnio postanowiłem wziąć „na warsztat” sprawę reinstalacji pakietów Office 2013, które są przypisane do kont Microsoft. Pisze do nas sporo osób, które pytają, jak to zrobić. Nie wierzyłem, że może to być coś trudnego. Okazało się jednak, że jest to temat na tyle dziwny, a jednocześnie ciekawy, że postanowiłem opisać tu swoje podboje z tym związane.
Wyobraźmy sobie następującą sytuację:
Prowadzimy małą firmę i kupujemy sobie Office 2013 na przykład w wersji Home & Business. Dostajemy pudełeczko bez płyty z kartą, na której jest klucz produktu. Instalujemy program według instrukcji, czyli wchodzimy na www.office.com/setup i podajemy nasz klucz z pudełka (a właściwie karty). Następnie instalator pyta nas o konto Microsoft, z którym chcemy połączyć dany produkt. Załóżmy, że zakładamy sobie konto o nazwie mojafirma@outlook.com i podajemy je przy instalacji. Następnie kupujemy kolejny Office, instalujemy na następnym komputerze i znów podajemy to samo konto Microsoft. Potem kolejny Office i znów to samo konto…. I kolejny, kolejny, kolejny… W ten sposób wszystkie pakiety Office w naszej firmie mamy skojarzone z tym samym kontem Microsoft- zrobiliśmy tak, ponieważ nie chcieliśmy, aby pracownicze konta MS używane np. do OneDrive (do których pracownicy znają hasła) były przypisane do licencji, za które zapłaciliśmy furmankę pieniędzy. Teraz wyobraźmy sobie, że mija jakiś czas, wymieniamy pracownikowi sprzęt i chcemy przenieść jedną z licencji na nowe stanowisko (wg licencji jest to możliwe co 3 miesiące). Wygrzebujemy więc nasze pudełeczko z kartą produktu, które podpisaliśmy nazwiskiem pracownika i ponownie wchodzimy na office.com/setup
Tu właśnie rozpoczynam swoją przygodę i próbuję pomóc jednemu z Klientów rozwiązać ten problem. Loguję się na jego konto Microsoft i…..
Tu czeka mnie pierwsza niemiła niespodzianka. Po zalogowaniu na konto gigant z Redmond zaskakuje mnie obszerną listą wszystkich pakietów Office, które Klient ma podpięte do danego konta i – uwaga – nie wskazuje w żaden sposób, przy którym z tych pakietów powinienem kliknąć „instaluj”. Nie mogę wybrać któregokolwiek, ponieważ jeśli wybiorę nie ten, który potrzeba, możemy utracić aktywację na jednej z maszyn, która ciągle jest w użyciu i pozbawić możliwości pracy inną osobę.
Po długich poszukiwaniach i telefonie do pomocy technicznej pojawia się światełko w tunelu. Jeżeli w opcjach konta dla danego pakietu Office wybierzemy „Instalowanie z dysku” a następnie którąkolwiek opcję, pojawi nam się magiczny przycisk „Wyświetl klucz produktu”
Wydawać by się mogło, że jesteśmy już w domu- gdy nagle… kolejna kłoda pod nogi!
Okazuje się, że przejrzeliśmy już 20 pakietów na koncie (każde kliknięcie to długie oczekiwanie na efekt, gdyż strony Microsoftu nie działają zbyt szybko) i żaden klucz nie pasuje do tego, co mamy na karcie z pudełka!
Dlaczego? Klucze na kartach są jednorazowe, a po instalacji produktowi nadawany jest nowy klucz produktu, który możemy znaleźć na koncie Microsoft. No tak, tylko jak teraz odkryć, który jednorazowy klucz z karty odpowiada któremu kluczowi z konta MS?
Dzwonię ponownie do pomocy technicznej Microsoft (i ponownie czekam 20 minut). Co ciekawe, okazuje się, że nawet oni nie wiedzą jak temu zaradzić. Odsyłają mnie do metody „instaluj po kolei i sprawdzaj”. Niestety nie mogę sobie na to pozwolić, gdyż jeżeli „rozaktywuję” jakiś pakiet Office, nie będę o tym wiedział – większość użytkowników Office to pracownicy terenowi i nie mogę liczyć na to, że szybko dadzą mi znać, że coś im przestało działać. Nie mam też możliwości odinstalowania wszystkich 20-tu i instalacji po kolei jeszcze raz, zapamiętując który klucz do kogo poszedł.
Próbuję swoich informatycznych czarów i zaczynam grzebać tu i ówdzie. Najpierw pobrałem płytę instalacyjną i próbowałem „po staremu” (jak w poprzednich wersjach Office) po prostu wpisać ręcznie klucz z karty i dokonać aktywacji telefonicznej. Nie da się- tak czy owak trzeba prędzej czy później zalogować się na konto MS i wybrać instalację, którą chcemy przypisać. Wymyśliłem, że jedyna metoda, to odczytanie klucza z istniejącej instalacji na starym komputerze przed jej usunięciem i porównanie z kluczem na koncie MS a następnie instalacja z płyty. Okazuje się, że żadne programy typu ProductKey, AIDA czy SIW nie odczytują klucza Office 2013, który jest zainstalowany na starym komputerze do przeniesienia- ponieważ informacja o tym kluczu znajduje się w niestandardowej gałęzi rejestru.
„Koniec. Klapa. Idę spać”- pomyślałem. Przyszła mi jednak do głowy jeszcze jedna metoda. Skopiowałem po kolei z konta MS wszystkie klucze i wkleiłem do notatnika. Następnie na każdym komputerze uruchomiłem CMDLET jako administrator i uzyłem tej oto magicznej sztuczki:
cscript „C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office15\OSPP.VBS” /dstatus
Jest to instrukcja dla 32-bitowego Office na 64-bitowym systemie. Dla Office 2013 (32-bit) na 32-bitowej wersji Windows lub Office 2013 (64-bit) na 64-bitowej wersji Windows będzie to:
cscript „C:\Program Files\Microsoft Office\Office15\OSPP.VBS” /dstatus
(te komendy różnią się po prostu ścieżką instalacyjną Office).
Pojawia się następujące okno:
System pokazał mi 5 ostatnich znaków z klucza produktu Office. Porównuję to z danymi skopiowanymi wcześniej do notatnika i w ten sposób tworzę listę kluczy Office w połączeniu z nazwiskami użytkowników. Co dalej? Pobieram płytę instalacyjną Office z opcji, którą podałem na początku:
Od teraz aż po wsze czasy (a przynajmniej dopóki Microsoft nie ulepszy systemu aktywacji przez konto) mogę instalować i reinstalować pakiety Office używając nagranej płytki i wpisując odpowiedni klucz (nie z karty, lecz ten z mojej listy, z przypisanym nazwiskiem), omijając całe logowanie na kontach Microsoftu.
Pozostaje jeszcze tylko sprawdzenie kluczy na wszystkich komputerach i dokończenie listy z nazwiskami.
Aby na przyszłość uniknąć takich problemów polecam wszystkim dwa rozwiązania:
- od razu przy instalacji kopiować nowy klucz i przechowywać go elektronicznie gdzieś w bezpiecznym miejscu.
- tworzyć nowe konto Microsoft dla każdego komputera, na którym instalujemy Office.
W przypadku mojego Klienta, byłoby to 40 kont dla 20 pakietów Office. Dla każdego Office 2 konta: do instalacji, z przypisanym kluczem, dokąd hasło zna tylko szef i dział IT, a drugie do synchronizacji Office z chmurą, OneDrive itd., czyli dla pracownika, do które
ul. Czereśniowa 98 lok. 230
02-456 Warszawa
E-mail: kontakt@kompania.it